Hedeflere ulaşmak için para algınızı değiştirin!

Kişisel finansal durumunuzu iyileştirmede doğru para algısı kritik temel parçayı oluşturur. Hedefleriniz borçsuz olma, para biriktirme, yatırım yapma etrafında dönebilir, ancak doğru para algısı olmadan bunu başarmak gerçekten zordur.

Finansal hedeflerinize ulaşabilmenin mutlak en önemli kısmı, doğru para algısına sahip olmayı gerektirir.

Kulağa yeterince basit geliyor değil mi? Eh, (bazen zor) uzun vadeli finansal plan oluştururken, zihniyetinizi kontrol altında tutmak her zaman o kadar kolay olmaz. Zenginlik inşa etmek için doğru zihniyete ulaşmanız, çalışmanız, disiplin içinde olmanız ve hedefinize ulaşmak için ne gerekiyorsa onu yapmalısınız. Algıyı değiştirmek tek seferde olacak iş değildir. Tıpkı vücudunuzdaki kaslarda olduğu gibi, onu sürekli korumak için çalışmanız gerekir, aksi takdirde bozulmaya başlar.

Para zihniyetinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Finansal açıdan başarılı olmaya karar verin

Kişisel finans alanında başarılı olacağınız, aslında o yatırım hesabını açmadan veya tasarruf hesabınıza ilk para yatırmadan önce başlar. Kendi içinizde vereceğiniz basit kararla…

Çünkü inanmak başarmanın yarısıdır. Başarılı olabileceğinize inanmadığınız sürece, muhtemelen gerçekten başarı inşa etmek için gerekenleri yapmaya meyilli olmayacaksınız.

2. Yaşam değerlerinizi belirleyin

Kişisel finans alanında başarılı olmaya karar verdiğinizde, bu finansal başarıyı isteme nedeninizi belirlemelisiniz.  Nedeniniz derin bir amaç duygusu uyandırmalı ve ihtiyacınız olan motivasyonu geliştirmenize yardımcı olmalı. Özellikle işlerin tam olarak planladığınız gibi gitmediği günlerde nedeninizin ne olduğunu bilmek en büyük motivasyon kaynağınız olacaktır.

3. Sizin için gerçekten önemli olan şeylere odaklanın

Başarı oluşturmak ve para zihniyetiniz üzerinde çalışmak söz konusu olduğunda, sizin için neyin işe yaradığını seçmelisiniz. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan da kaçınmalısınız.  

4. Korkularınız konusunda rahat olun

Büyük şeyler başarmak istediğinizde endişe ve korku doğal olarak hep yanınızdadır. Bilinmeyen korkusu, değişim korkusu, başarısızlık korkusu… Ve birçok durumda, korku sizi yolunuzda durdurabilir ve gerçekten bunaltıcı hale gelebilir. Özellikle de olabileceklerle ilgili tüm "eğer" ve "olmazsa olmazlar" hakkında kafanızda bir şeyler oluşturmaya başladığınızda.

İlk seçeneğiniz korkunuzun sizi sıkıştırmasına izin vermektir. İkinci ve daha iyi seçenek, yolculuğun bir parçası olarak korkuyu kucaklamak, yolculuk için gelmesine izin vermek, ancak sizi geride tutmasına izin vermediğinizi göstermektir.

Korkuların üstesinden gelmenin harika yolu, nedenlerinizi hatırlamak ve bugüne kadar sahip olduğunuz tüm başarılara ulaşmak için üstesinden geldiğiniz korkulara bakmaktır. Bu korkuları aşabilirseniz, parayla ilgili mevcut korkularınızı kesinlikle aşabilirsiniz.

Sahip olduğunuz her korku için, muhtemelen korkuya karşı koyabileceğiniz bir eylem (küçük de olsa) vardır. Örneğin, borçtan asla kurtulamayacağınızdan mı korkuyorsunuz? Bu korkuya karşı çalışmak için şu anda veya yakın gelecekte borç ödemeye odaklanabilirsiniz.

Doğru para algısına sahip olmak, finansal hedeflerinize ulaşma konusunda büyük farklar yaratacaktır. Siz ne düşünüyorsunuz?

Para Durumunuz İçin Önemli Hayat Dersleriİşte size para hakkında size çok şey öğretebilecek ve hatta hayatınızı düzene sokmanıza yardımcı olabilecek önemli hayat dersleri:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800