Finansal İyilik Hali Neden Önemli?

Rahat ve işinizde sizi başarıya götürecek bir finansal seviyeye ulaşmak adına uygulayabileceğiniz bir takım finansal kararlar bulunuyor. Peki, finansal iyilik hali nedir?

Bireyin finansal anlamda refahını etkileyen faktörleri ve dengelemesini sağlayan finansal iyilik hali, kişinin gelirlerini ve kariyerini geliştirmesine, günlük, haftalık ve aylık harcama/satın alma ile ilgili dengelemelerine yardımcı olur. Aynı zamanda yaşamındaki amaçlarına uygun sağlıklı finansal refahı yani kısaca; keyif, mutluluk ve başarıyı bir arada yürütme durumuna finansal refah, finansal iyilik hali ya da finansal wellbeing denir.  

Kişiler bu dengeyi sadece kendisi için değil ailesi, toplum, manevi huzuru, hayal ettiği hayatı yaşaması için de uygulayabilir, işlerini başarılı bir şekilde yürütme ve sürekli daha iyisini elde etme üzerine odaklanır. Finansal refahını ve gerekli bileşenler dinamiğini güçlü tutmak için çeşitli etkinlikler ve faaliyetler düzenler. 

Finansal bakımdan sağlam bir duruma sahip olmak; bütçe yükümlülüklerini yönetme becerisine sahip olmak, finansal hedeflere ulaşmak, risklere karşı koruma sağlamak, acil durumlar veya gelecekte ortaya çıkabilecek üniversite ya da emeklilik gibi ihtiyaçlar için tasarruf yapmak ve finansal şokların üstesinden gelmek anlamına gelir. 

Finansal İyilik Hali Günümüzde İş Dünyasında Nasıl Bir Önem Taşıyor? 

Finansal iyilik hali, aslında finansal özgürlüğünüzün içsel mutluluğunuzla buluşması demek. Temelinde de şu hususlar yatıyor: 

Finansal varlık yaratabilme kabiliyetiniz var mı ve bu kabiliyeti nasıl geliştirebilirsiniz? 
Entelektüel, sosyal ve beşeri varlıklarınızı finansal varlığa dönüştürebiliyor musunuz? 
Finansal varlığınızı bütünsel iyilik halinizde (wellbeing) de etkin bir araç olarak kullanabiliyor musunuz?   

Günümüzde iş dünyasının en önemli önceliği “finansal iyilik hali” olmalı. Çünkü finansal iyilik hali para kazanma hedefinin ötesinde, tüm ekosistemin çalışma frekansını yükseltebilecek bir öncelik. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800