İmdada yetişiyor ama kontrol gerek!

Bazen birkaç gün sonra geri ödenebilecek paraya ihtiyaç duyulabiliyor. Bankaların da bu ihtiyaca cevap veren ürünleri var. Bunların, kredili mevduat hesabı (KMH), avans hesabı, ek hesap, esnek hesap gibi birçok ismi var. Ancak kullanırken de kontrolü kaybetmemek lazım.

1 7 NEDİR?
NEDİR?

Kredili mevduat hesabı; acil, kısa süreli ve küçük miktarlardaki ödemeler, para çekmek veya göndermek için bankaların geliştirdiği bir çeşit kredi türü. Sizin vadesiz hesabınıza bağlı. Ben bunu hiç sevmesem de hesapta para olmayan durumlarda kullanılabilir.

2 7 ÖRNEK -1-

Doğalgaz faturanızı hesabınızda otomatik ödemeye tanımladınız. Ödeme zamanı geldi ama hesapta para yok, maaşı almaya iki gün var. Ee ne olacak şimdi? Bu iki gün için faturayı size tanımlanan kredili hesaptan ödeyebilirsiniz.

3 7 ÖRNEK -2-

Hemen taksiye binmeniz gerek yanınızda para yok… En kısa sürede çektiğiniz parayı yerine koyabilecekseniz kredili mevduat hesabından nakit çekebilirsiniz.

4 7 GERİ ÖDERKEN
GERİ ÖDERKEN

KMH borcunuzu öderken hesabınıza para yatırın yeter. Ödemeyi otomatik alır.

ÖRNEK: Neriman kirasını ödeyecek ama para yok, maaşa birkaç gün var. Ev sahibine KMH’den 1.500 TL gönderdi. 7 gün sonra borcunu 1.505,88 TL olarak geri ödedi.

5 7 ÖDENMEZSE NE OLUR?

KMH ödemeleri geciktirildiğinde aylık en fazla yüzde 1.70 olacak şekilde gecikme faizi uygulanır ve iki dönem üst üste ödenmediğinde yasal işlemler başlatılabilir.

AMAN AMAN

Bunu kullanmayı alışkanlık haline getirmeyin. KMH kredi notunuzu doğrudan etkiler, ev, araba alırken karşınıza engel olarak çıkabilir.

6 7 GÜNLÜK FAİZ VAR

Bu para sizin değil, kullanınca karşılığında GÜNLÜK FAİZ ödüyorsunuz! Hemen geri koymaya çalışın. Yoksa kartopu gibi büyür.

Örnek: KMH hesabınızı kullanıp aynı gün borcu kapatırsanız bir günlük, beş gün sonra geri ödeme yaparsanız beş günlük faiz maliyetiniz olur.

NOT: Bu hesabı kullanmazsanız hiçbir faiz veya ek ücret ödemezsiniz.

7 7 AVANTAJI
AVANTAJI

İhtiyaç halinde 7/24 para bulabilirsiniz.

NEYE GÖRE

KMH limiti kredi notunuz, maaş müşterisi/ emekli olmanız ve gelirinize bakılarak bankanız tarafından belirlenir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800