Hiçbir para konusu çözümsüz değildir!

Yeni yılın hayatımıza şifa, anlam, dinginlik ve bereket getirmesini diliyorum… Bugün sayfamı sizden gelen sorulara ayırdım. Unutmayın, hiçbir para konusu çözümsüz değildir, siz yeter ki sorun, ben cevaplarım.

1 4 Sürekli Parasızlık
Sürekli Parasızlık

SORU: Ne olur, bu sene bir şeyler değişsin istiyorum artık. Sürekli parasızlık. ● Neriman

CEVAP: Keşke bu isteğiniz kolayca gerçekleşebilseydi. Tabii ki kolay değil ama imkansız da değil. Düşüncelerimiz zihin haritamızı, o da hayata bakışımızı şekillendirir. Önce başaracağına inanmalısın! Günlük alışkanlıklarımız da birkaç sene sonra nerede olduğumuzu belirliyor. Bu durumdan çıkman için yapman gereken şeyleri en iyi sen biliyorsun.

Sana üç tavsiyem var:

* Çevreni değiştir. Örneğin, söylenen-oturanlar yerine aksiyon üretenlerle takıl.

* Günlük rutinini değiştir. (TV izlemek yerine oku, eğlenceye vakit ayırmak yerine ek iş yap.)

* Pes etme. Zaman alacak ama mutlaka başaracaksın.

2 4 Önce Nakit Avansı Kapat

SORU: Eşime araba almak için kredi kullanırken banka, kredi kartı ve avans hesabı da verdi. Ben de kullandım. Şimdi kredi kartına 18000 TL, avans hesabına 12000 TL borcum ve aylık düzenli 7500 TL ödediğim taşıt kredim var. Borçlarımı bir türlü kapatamıyorum. Bana yardımcı olun. ● Kemal

CEVAP: Bu akşam hanımla oturun. Ona, “Bu borçları ya kapatacağız, ya kapatacağız. Yeni yılda borç istemiyorum” deyin. El sıkışın. İleri bakın. Sonra ilk iş nakit avans borcunu kapatın.

Kapatınca mantı yapın, kutlayın. Ardından birkaç şeyden feragat edip, kredi kartı borcunu eritmeye başlayın. Diyelim, ikiniz de dışarıda günlük kahve seviyorsunuz. Sadece bunu bile kesseniz, iki kişi, günde 60 TL’den ayda 1800 TL eder. Ben size güveniyorum.

3 4 Oğlum Hediye İstiyor

SORU: Oğlum karne hediyesi oyun konsolu istiyor. Dersleri çok iyi. ‘Daha karneyi görmedik’ diyorum ama yanlış mı yapıyorum? ● Seda

CEVAP: Derslerde başarı onun görevi, sorumluluğu. Ne yani, sonunda hediye yoksa derslerine çalışmayacak mı? Sonuç değil, sonuca giden yolu, çocuğunuzun çalışma sistemini ve davranışlarını ödüllendirin. Konsol için beraber para biriktirin. Yaz başı alırsınız.

NOT: Bana da oldu. Büyük oğlum çok şiddetle bir oyun gözlüğü istedi yılbaşında. Konuştuk, “Bu sene kritik, alırsak dalacaksın oyunlara, ilgin kayacak”... Mantıklı buldu ve kararını değiştirdi. Onun yerine atkı aldım.

4 4 Kredi Kartı İstiyorum

SORU: Kredi kartı borcundan korkup şimdiye kadar hiç kullanmadım. Nakit taşımayı da sevmiyorum. Kredi kartıyla bütçemi nasıl yönetebilirim? ● Ceylin

CEVAP: Harcama disiplini olmayanlar için kredi kartını hiç önermiyorum. Banka kartı daha iyi. Fakat eğer düşük limitin olur ve harcamaları kendi bütçene göre yaparsan bu faydalarını da unutma:

■ Kredi kartları 40 güne kadar faizsiz para kullanma imkanı verir.

■ Kredi, kredi kartı sahibi ya da kefil olan herkesin kredi notu var. Ev, araba alırken bu nota bakılır. Kart ödeme performansın iyiyse krediyi daha kolay alırsın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800