Bütçeniz seyran olsun! Özlem Denizmen yazdı

Özlem Denizmen, bütçenizin seyran olması için yapmanız gerekenleri yazdı.

Güncelleme:

İki gönül bir olunca samanlık seyran olur... Ancak birbirinizi ne kadar seviyor olsanız da para konularında iyi anlaşacaksınız diye bir kural yok. Bütçenizin de seyran olmasını istiyorsanız hadi gelin başlıyoruz...

Herkesin karakteri, yaşanmışlıkları ve olaylara bakışı birbirinden farklı… Bir de para konuları işin içine girince iletişim ve ilişkinin boyutu değişebiliyor. Gelin para konularını ilişkilerimizde sorun olmaktan çıkaralım… Hazır düğünler de başlıyorken şu parayı çözüverelim.

1- KONUŞUN

Açık ve net olun. Değerlerinizi, sorumluluklarınızı taa en başından anlatın. Bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireyleri var mı? Bu ileride de devam edecek mi? Borçtan korkar mısın? Finansal hayat hedeflerin neler? Bu sorular sonrası birbirinize karşı dürüst olduğunuz için rahatlamış hissedeceksiniz.

2- HEDEFE KOŞUN

Nikah memuru iyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta sizi eş olarak ilan ediyor. Bu artık sizin hayatın içerisinde ortak olduğunuz anlamına geliyor. Buna hayaller de dahil. Ev, araba almak hedefiniz her ne ise ona inanmanız, bu yolculukta beraber ilerlemeniz ona ulaşma ihtimalinizi kolaylaştıracak.

3- İLETİŞİM

Eşler arasında parayla ilgili gibi görünmeyen tartışmaların birçoğu aslında parayla ilgilidir. Yaşam tarzı, eşlerden birinin cömert veya eli sıkı olması… İçinize atmayın, samimiyetle konuşun.

4- HESAPLAR

Bir evde üç banka hesabı olması finansal huzur için önemli. Sizin, eşinizin ve ortak hesabınız olsun. Bu şekilde birbirinize ‘finansal özgürlük’ alanları açıp bu alanlara saygılı olabilirsiniz. Evet hayat müşterek, paylaşınca güzel ama sahip olduğunuz her kuruşu ortak kullanmak zorunda değilsiniz. Eşinizin ilgilenmediği ancak sizin için önemli olan bir hobiye kişisel hesabınızdan harcama yapabilirsiniz. Aranızda bir anlaşma yaparsanız, bu gizli bir harcama olmaz.

5- EVİN BÜTÇESİ

Bu işin tek bir doğrusu yok. Eşlerin ikisinin de çalışıp çalışmıyor oluşu, maaşlarının miktarı gibi etkenler var. Ancak birkaç yöntemden bahsedeceğim.

  • Eğer eşlerin ikisi de çalışıyorsa maaşları oranında ev bütçesine katkı sağlayabilir.
  • Eşler ödemeleri bölüşebilir. Hasan kira ve faturaları, Gonca ise gıda, sağlık masraflarını karşılayabilir.
  • Ayşe’nin geliri birikime ayrılır, Ahmet ise geri kalan tüm harcamaları yapar.
  • Eşlerden biri çalışıyorsa diğeri evin gelirini arttırmak için kendini geliştirebilir, evden yapabileceği işleri değerlendirebilir.
Endişeli hissediyorsanız bu yöntemleri uygulayın!Endişeli hissediyorsanız bu yöntemleri uygulayın!Hepimiz endişeli hissettiğimiz zamanlardan geçiriyoruz. Bazılarımız kaygıya diğer kişilerden daha yatkınız. Eğer endişelerinizden uzaklaşmak istiyorsanız işte deneyebileceğiniz dört yöntem.

 

Etiketler Birikim Bütçe Evlilik
Yorumlar
Kalan Karakter 800