Sosyal Medya Detoksu ile Para Durumunuzu Arındırın

Hiç sosyal medya detoksu yapmayı düşündünüz mü? Sosyal medyanın çoğu insanın günlük rutininin bir parçası haline geldiği göz önüne alındığında, hayatımızın diğer alanlarında da yer alması hiç şaşırtıcı değil.

Hiç sosyal medya detoksu yapmayı düşündünüz mü? Sosyal medyanın çoğu insanın günlük rutininin bir parçası haline geldiği göz önüne alındığında, hayatımızın diğer alanlarında da yer alması hiç şaşırtıcı değil.

Sosyal medyada geçirdiğimiz zaman miktarı zihinsel sağlığımızı, ilişkilerimizi ve finansal durumumuzu önemli ölçüde etkileyebilir. Ancak bir sosyal medya detoksu, önceliklerinizi sıfırlamanıza ve finansal durumunuzu birden fazla şekilde iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Sosyal medya detoksu nedir?

Sosyal medya detoksu, sosyal medyanın bir süreliğine kasıtlı olarak hayatınızdan çıkarmanız ile başlar. Bu detoks herkes için farklı olabilir. Bazı insanlar sadece bir hafta sonu için detoks yapmayı seçebilir, diğerleri bunu daha uzun bir süre için yapabilir. Hatta bazıları, sosyal medya uygulamalarını yalnızca akşam belirli bir saatten sonra kullanarak sosyal medya detoksu yapmak isteyebilir. 

Sosyal medya detoksunun hem finansal durumunuz hem de hayatınızın diğer bölümleri için birçok faydası var. 

Sosyal medya detoksu finansal durumunuzu nasıl iyileştirebilir?

Sosyal medya ile finansal durumunuz arasında bir bağlantı olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak kesinlikle var. Sosyal medya detoksu, zihninizi temizlemenize ve para harcamanıza neden olan birçok cazibeyi ortadan kaldırabilir.

Harcama dürtünüzü azaltır

Çoğumuz bu günlerde alışverişlerimizin en azından bir kısmını internetten yapıyoruz. Sosyal medyaya ilk üye olmanızın nedeni oradan alışveriş yapmak mıydı? Yoksa sadece sosyalleşmek için miydi? Fakat artık sosyal medya demek ürün satışı demek oldu. Instagrama girdiğinizde hep bir link görüyor ve o linke tıklayıp, başka platformlara aktarılırken buluyorsunuz kendinizi…

Sosyal medyada ne kadar çok zaman harcarsanız, kendinizi bu dürtüsel harcamalara o kadar açarsınız.

Kaçırma korkusunu azaltır (FOMO)

İnsanlar tüm hayatlarını sosyal medyada paylaşırken FOMO'dan - kaçırma korkusundan - kaçınmak her zamankinden daha zor oluyor. Ve Instagram'daki tüm arkadaşlarınızın veya influencer'ların harika bir yeni ürüne sahip olduğunu fark ettiğinizde, satın almazsanız kaçırdığınızı hissedebiliyorsunuz. Detoks, başkalarının alışveriş alışkanlıklarına maruz kalmanızı azaltıp, bir şeyleri kaçırdığınız hissini önlemeye yardımcı olur.

Gelirinizi artırabilir

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanın sizin işinizi yapmaktan alıkoymuş olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sosyal medyada daha az zaman harcadığınızda, diğer uğraşlar için daha fazla zamanınız olur. Bazı insanlar için bu, geliri artırmak için daha fazla zaman anlamına gelebilir.

Önceliklerinizi sıfırlar

Gününüzün önemli bir bölümünü sosyal medyada geçirdiğinizde, kendinizi güzel şeylerle çevrelemenin önemli olduğuna inanırsınız. Uzaklaşmak, hayatınızdaki diğer önceliklere odaklanmanıza ve gerçekten neyin önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Sevdiğiniz diğer hobileri size hatırlatılabilir ve bütçenizi bu tür aktivitelere daha fazla açıp, alışverişi azaltabilirsiniz.

Sosyal medya detoksunun diğer faydaları

Sosyal medyadan faydalanan sadece finansal durumunuz değil. Ruh sağlığınız, mutluluğunuz ve hayatınızın diğer alanları da büyük bir artış görebilir.

Karşılaştırmayı ve kıskançlığı azaltır

Sosyal medya mükemmel hayatlarını ya da olmayan mükemmelliklerin paylaşıldığı bir alan oldu. Görünüşe göre herkes terfi alıyor, iş kuruyor, evleniyor ve bebek sahibi oluyor. Ve sizden daha iyi hayatları varmış gibi görünen o kişileri kıskanırken buluveriyorsunuz kendinizi… Gerçek şu ki genellikle kimse mücadelelerini sosyal medyada paylaşmaz. Ama orada gezinirken beyniniz bunu unutuyor. Sosyal medyadan uzaklaşarak bir bakış açısı kazanabilir ve belki de hayatınızdaki harika şeyleri fark etmek için daha fazla zaman harcayabilirsiniz.

Diğer hedeflere odaklanmak için zaman kazandırır

Genellikle gün içinde hedeflerimize ulaşmak için yeterli zaman yokmuş gibi görünür. Ancak sosyal medyada harcadığınız miktarı unutmayın! Sosyal medya uygulamalarını geçici olarak da olsa ortadan kaldırarak, hedeflerinize odaklanmak için daha fazla zamanınız olacak.

Sizi anı yaşamaya teşvik eder

Hiç sevdiğiniz, yakın bir arkadaşınızla birlikte olduğunuzda, keyifli bir sohbetin ortasında kendinizi sosyal medyada gezinirken buldunuz mu? Ya da kendinizi güzel bir yerde tatil yaparken manzaranın tadını çıkarmaktan çok Instagram’da gezinirken buldunuz mu?

Bu alışkanlıklar maalesef norm haline geldi. Sosyal medyayı başkalarıyla vakit geçirirken kullanmamak gibi sınırlar koymak, anı daha fazla yaşamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca başkalarının yerine kendinize odaklanarak zaman geçirme fırsatı verir.

Akıl sağlığınıza fayda sağlar

Sosyal medya, siz farkında bile olmadan zihinsel sağlığınızı da etkiliyor olabilir. Geçici bir detoks alarak zihninize ve duygularınıza biraz nefes alma şansı verebilirsiniz.

Sosyal medya detoksu nasıl yapılır?

Sosyal medya detoksuna başlamaya hazır mısınız? Herkese uyan tek bir strateji yok. Başlamanız için birkaç ipucu paylaşacağız. Durumunuza, hedeflerinize ve yaşam tarzınıza en uygun olanları seçebilirsiniz.

Sınırları belirlemek için ekran süresi özelliğinizi kullanın

Günümüzde çoğu akıllı telefon, ekran sürenizi izleyen bir özelliğe sahip. Bu özelliği aktif ederek, telefonunuza ne kadar zaman harcadığınızı görebilirsiniz. Telefonunuzun yalnızca mesajlaşmaya, aramaya ve belirli uygulamalara erişime izin verdiği kesinti süresini de uygulayabilirsiniz. Bu, telefonunuzda daha az zaman harcamak için harika bir yol olabilir.

Bildirimleri kapat

Bildirimler, sosyal medyayı görmezden gelmeyi neredeyse imkânsız hale getiriyor. Kendinize belirli bir zamana kadar uygulamalarınızı açmayacağınızı söyleseniz bile, bu imkanız olabiliyor. En iyisi bildirimleri kapatmak!  

Ana ekranınızı yeniden tasarlayın

Hiç telefonunuzu elinize alıp aniden kendinizi Instagram'da buldunuz mu? Halbuki bunu yapmak niyetinde değildiniz. İşte orada devreye bilinçaltınız giriyor. Bunu sınırlandırmak için, ana ekranınızı yeniden tasarlayabilir ve sosyal medya uygulamalarınızı daha fazla çaba gerektiren bir yere koyabilirsiniz. 

Harcama isteği uyandıran hesapları takip etmeyi bırakın

Sosyal medyada çok fazla zaman harcıyorsanız veya çok sayıda influencer'ı takip ediyorsanız, muhtemelen sizi daha fazla harcamaya iten bazı insanlar olduğunu fark etmişsinizdir. Belki de tavsiyelerinin her zaman yerinde olması ya da aynı tarza sahip olmanız ve sahip oldukları tüm kıyafetleri sevmenizdir.

En sevdiğimiz influencer, gününüze biraz keyif getirse de takibi bırakmanın zamanı gelmiş olabilir. O kişiyi takip etmek para harcamanıza neden oluyorsa, inanın buna değmez.

Sosyal medya detoksu, önceliklerinizi ve finansal durumunuzu sıfırlamak için ihtiyacınız olan şey olabilir. Sosyal medyadan bir süre uzaklaşarak, anlık harcamaları, FOMO'yu azaltarak, kişisel hedeflerinize odaklanmak için daha çok zaman ayırabilirsiniz.

Duvarlarımızı Nasıl Yıkabiliriz? Dönüşüme hazır mısınız? İşte duvarlarımızı yıkmanın yolları:

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store