Kişisel Finansın 3 Temel İlkesi

İşte finansal iyilik hali için ihtiyacınız olacak 3 temel kişisel finans ilkesi:

1.Kazandığınızdan Az Harcayın

Her zaman ne olursa olsun kazandığınızdan daha az harcayın.

İşte size yardımcı olacak harcama teknikleri

10 Saniye Kuralı: Satın almadan önce 10 saniye düşünün. ‘İstek mi, ihtiyaç mı?’ ve ‘Öncelik mi?’ Gereksiz olduğunu düşünürseniz, yerine koyun ve kendiniz tebrik edin.

30 Gün Bekleyin: Almak istediğiniz bir şeyi ihtiyaç olarak görmediniz diyelim. 30 gün bekledikten sonra hala aklınızda ise, gidip alın. Değilse, zaten o kadar da önemli değilmiş zaten.

Not alın: 30 gün boyunca harcadığınız her şeyi, Moneye’ye yazın.

Parayı Konuşun: Harcama alışkanlıklarınızı kötü veya iyi her ay düzenli olarak ailenizle konuşun. Tabuları yıkın!

Dürtüleri Kontrol Edin: Arada bir daha güçlü hissetmek istediğimiz için dürtülerimize yenik düşeriz, bütçemize sadık kalmayız. Fakat, unutmayın, sizi siz yapan ‘şeyler’ değil, kendinizsiniz.

2. Sahip Olduğunuz Parayı Çalıştırın

Paranız olduğu yerde durmasın. Bugüne kadar birikmiş bir güvenceniz yoksa hemen kolları sıvayın. Ve bugün yatırım yapmaya başlayın. Unutmayın para durdukça değer kaybeder. İşleyen demir ışıldar derler. Paranızda sizin katkılarınızla ışıldasın.

3. Beklenmedik Durumlara Karşı Hazırlanın

Ara sıra hepimizin acil paraya ihtiyacı olabiliyor. Ve bu anları önceden tahmin etmek de kolay olmuyor. Eş dosttan borç istemek yerine acil durum fonu oluşturmak stresinizi biraz olsun hafifletir.

Başarılı İnsanlar Neyi Doğru Yapıyor? Başarılı insanlar başarılarını zekâ ve yeteneklerine mi borçlular? Yoksa başka şeyler de var mı? İşte Barış Özcan’ın 10000 saat kuralı!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800