Finansal Sağlık En Büyük Zenginlik

Finansal olarak sağlıklı olmak parayı nasıl yönettiğimiz ve geleceğimiz için nasıl plan yaptığımızın bir göstergesidir. Tüm finansal kararlarımızın ve eylemlerimizin sağlığımız üzerinde etkisi büyüktür.

Finansal olarak sağlıklı olmak parayı nasıl yönettiğimiz ve geleceğimiz için nasıl plan yaptığımızın bir göstergesidir. Tüm finansal kararlarımızın ve eylemlerimizin sağlığımız üzerinde etkisi büyüktür.

Size düşünmeniz için birkaç soru sormak istiyorum:

·      Birikim yapıyor musunuz?

·      Gelir ve giderlerinizi bütçelemek için zaman ayırıyor musunuz?

·      Ve geleceğinizi garanti altına almak için şimdiden harekete geçtiniz mi?

 

Eğer bunlara EVET cevabı verdiyseniz, sağlık için güzel adımlar atmışsınız demektir.

 

İşin Özü Matematik

Para gelir, para çıkar. Alırız, veririz. Hayat hep böyle akıp, gider.  Finansal durumunuzu görmezden gelmek ve onları şansa bırakmak yerine, önünüze bir kalem kağıt alıp, hesaplama yapmanız mevcut finansal sağlığınızı değerlendirmenize, kısa- uzun vadeli hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olur. İşte buna kişisel bütçe deniyor.

Aylık veya yıllık olarak oluşturulacak bir kişisel bütçe, size yardımcı olur. Şunu unutmayın ki bütçe hedefine giden yolda en büyük finansal araçtır.

·      Giderlerinize bakın, plan yapın.

·      Neler gidiyor? Azaltabilir misin?

·      Gelecek için hedefin var mı? Bunun için tasarruf edebilir misin?

·      Acil durumlar için plan yapabilir misin? (Bir makalede şöyle yazıyordu; ‘’Acil durum fonları hayat size limon sunduğunda limonata yapmanıza yardımcı olur.’’)

 

İşin Özü İstek - İhtiyaç Ayrımı

Bu ayrımı en net sınırsız miktarda paranız olmadığında anlıyorsunuz. Sepete bir istek ürününüzü atıyorsunuz sonra ihtiyacınız olan bir ürünü atıyorsunuz sonra bir seçim başlıyor. İsteğim mi önceliğim, ihtiyacım mı? İhtiyaçlar hayatınızı idam ettirebilmeniz için sahip olmanız gereken şeylerdir: yiyecek, barınma, sağlık hizmetleri gibi… Tersine isteklerimiz de sahip olmak isteyip de hayatta kalmak için ihtiyaç duymadıklarımızdır. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda kişisel bütçenizde ihtiyaçlarınız en yüksek önceliğe sahip olmalıdır. Ancak ihtiyaçlarınızı karşılayabildikten sonra gelirinizin bir kısmını isteklerinize ayırmalısınızdır.

 

İşin Özü Acil Durum Fonu

Buraya ayırdığınız para geliriniz kesintiye uğrasa bile düzenli masraflarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Bu fonu kişisel bütçenize bir harcama kalemi olarak koymak, acil durumlar için tasarruf etmenizi ve bu parayı anlamsızca harcamamanızı sağlamanın en iyi yoludur.

 

Unutmayın kişisel finans kuralları, finansal sağlığınıza ulaşmanız için mükemmel araçlardır. Büyük resmi gözünüzün önüne getirin, daha iyi finansal seçimler yapın. Doğru seçimleri sürdürebilir hale getirdiğinizde, alışkanlıklarınız da değişecektir.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store