Finansal Okuryazarlık Neden Bu Kadar Önemli?

Finansal okuryazarlık seviyesi eğitim ve gelir seviyelerine göre değişebilir. Ancak araştırmalara göre yüksek gelirli ve eğitimli tüketiciler de daha az eğitimli, düşük gelirli tüketiciler kadar finansal konularda başarısız olabilir.

Gelirlerinizi ve giderlerinizi takip etmeyi, bir bütçenin nasıl yapıldığını görmeyi, bir kredi kartı kullanmanın gerçekte ne anlama geldiğini ve borçtan nasıl kaçınılacağını, tasarrufu hatta yatırımla alakalı geniş bilgi birikimine sahip olmayı ve bunları etkili bir şekilde kullanmayı belirten kavram: Finansal Okuryazarlık. Peki finansal olarak okuryazar olmak neden bu kadar önemli?

Finansal okuryazarlık eksikliği, gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların yanı sıra gelişmiş ekonomilerdeki insanları da etkiler. Gelişmiş ekonomilerdeki tüketiciler, finansal durumu anlamalarına ve müzakere etmelerine, finansal riskleri etkili bir şekilde yönetmelerine ve finansal tuzaklardan kaçınmalarına yardımcı olabilecek güçlü bir finansal ilkeleri kavrayamamakta. 

Finansal okuryazarlık seviyesi eğitim ve gelir seviyelerine göre değişebilir. Ancak araştırmalara göre yüksek gelirli ve eğitimli tüketiciler de daha az eğitimli, düşük gelirli tüketiciler kadar finansal konularda başarısız olabilir. (Finansal açıdan daha az okur yazar olmak.) Ve tüketiciler finansal karar vermeyi ve eğitimi zor ve endişe verici olarak algılıyor. OECD’ye göre insanlar, emeklilik tasarruf planı için doğru yatırımı seçmenin diş hekimine gitmekten daha stresli olduğunu dile getiriyor.

Finansal okuryazarlığın temelini bilmek, başarılı olmak için ihtiyacınız olanı size verecek.

Hedefiniz Olsun

Hedefiniz olmadan rotanızı çizemezsiniz. Bu yüzden finansal olarak bir adım atmaya karar verdiğiniz ilk önceliğiniz kendinize hedef koymak olmalı.

Birikim Yapın

Sizin için olmasa da olur dediğiniz harcamalarınızı azaltın. Az kazanıyorum demeden paranızı hedefiniz doğrultusunda biriktirin.

Bütçe Planı Şart

Bütçe oluşturma, paranız için iyi plan yapmaktır. Çoğu bütçe aylıktır. Aylık bütçe ile nerede çok fazla harcama yaptığınız görürsünüz. Ancak yıllık bir bütçeniz de olmalı. Bu, yıllık ve mevsimlik harcamaları karşılamanıza yardımcı olur ve gelirinizi artırmak için hedefler belirlemenize yardımcı olabilir. Bir bütçeniz olduğunda, daha iyi harcama alışkanlıkları oluşturmayı öğrenirsiniz.

Borcunuzu Yönetin

Borcun finansal yaşamınızı nasıl etkilediğini bilmek, finansal olarak güvende olmak için çok önemli. Tüm kredilerinizin faiz oranını bilmeli, faizin bunlara nasıl bağlandığını ve bunları ödemezseniz size ne kadara mal olacağını anlamalısınız. Bu, kredi puanınızı ve nasıl hesaplandığını bilmeyi içerir. Kredi puanı, bir krediyi geri ödeme veya aylık ödemelerde güncel kalma olasılığınızın bir analizidir. Borcunuzu korumak ve ödemek, bu puanı artıracak ve paranızı korumanıza yardımcı olur.

Hayatta ne yapmak isterseniz isteyin, finansal okuryazarlık sizi oraya daha hızlı ulaştıracak. 

 

Hayat Ne Zaman Normale Dönecek? ‘’COVID sonrası hayat ne zaman normale dönecek?’’ Bu insanların giderek daha fazla yanıt aradığı bir soru haline geldi.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800