Finansal Okuryazarlığın Hayatımıza Etkisi Nedir?

Covid-19 krizi sırasında bu kadar çok insanın hayatını iyileştirmeye ne yardımcı olabilirdi? Daha fazla insan daha derin finans bilgisine sahip olsaydı, bu beklenmedik olaya karşı acil durum için daha fazla planlama ve birikim olurdu.

‘’’Finansal eğitim, zor zamanlarınızla etkili bir şekilde başa çıkmanın anahtarıdır.’’

Covid-19 krizi sırasında bu kadar çok insanın hayatını iyileştirmeye ne yardımcı olabilirdi? Daha fazla insan daha derin finans bilgisine sahip olsaydı, bu beklenmedik olaya karşı acil durum için daha fazla planlama ve birikim olurdu. 

Dr. Anthony M. Criniti’nin Ekonomi ve Finansta En Önemli Dersler kitabından finans alanındaki en önemli derslerden bazılarını sizler için derledik.

Bu derslerin her biri hayatınızın farklı aşamalarında sizin için az ya da çok geçerli olabileceği gibi sizi daha güvenli bir geleceğe hazırlayabilir.

Hayatta kalmak ve gelişmek için daha da zenginleşin

"Herhangi bir işletmenin birincil amacı, sahibinin servetini en üst düzeye çıkarmak olmalı."

Varlığı hayatta kalmak için gerekli olan asgari hayatta kalma esasları seviyesinin altına indirin. Bu seviyenin adı ‘hayatta kalmanın sınırı!’

Bir varlığın hayatta kalmaya yetecek kadar servete sahip olduğu hayatta kalma sınırında yaşayın; ya da refahı hayatta kalmak için gerekli olan asgari temel hayatta kalma şartlarının üzerinde maksimize edin. Tüm bu seçenekler arasından, sizi ve işinizi kısa ve uzun vadede en iyi şekilde koruyacak olan tek şey serveti en üst düzeye çıkarmak olacak.

Bu nedenle, itibarınızı (ve gelecekteki servetinizi) kontrol altında tutmanızı sağlamak için servetinizi "etik olarak" maksimize etmek en iyisi.

Her iş değerli olabilir

"Her işçi bu dünyayı yaşamak ve sevmek için daha iyi bir yer haline getirebilir." 

Bu pandemi bize zor işleri arzu edilir görünmese bile takdir etmemizi öğretti. Çoğu insan, çocuklarının büyüdüklerinde avukat ve doktor olmasını ister. Fakat yüzleşmek gerekirse bu meslekler herkese göre değil. Bir süpermarkette veya bakkalda çalışmak gibi işler, son zamanlarda birçok kişinin saygısını kazandı. Bu modern kahramanlarımız olmasaydı, karantinadayken evlerimiz için ihtiyaç duyduğumuz yiyeceklerin servis edilmesine kim yardım ederdi?


Pandemi her kişinin finansal düşünce sürecini değiştirdi

"Büyük ekonomik olaylar, hayatta kalanların gelecekteki finansal işleri hakkında genellikle sonsuz izlenimlere neden olur."

İnsanlar finansal eğitimin önemini bir kez daha öğreniyor. Daha az ile yaşamayı öğrenen birçok insan tarafından, bu davranışların koşullar düzelse bile devam etme olasılığı yüksek. 

Finansal okuryazarlık paranızın kontrolünü ele geçirmenizi sağlar

‘’Finans biliminde ustalaşmak, kendi servetinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir."

Paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmenin ilk adımı, deneyimlerden, finansın size öğrettiği şeylerden veya her ikisinden de bir şeyler almaktır. Hatalar yapmış ve çözümler türetmiş olan birçok kişiden bir şeyler öğreniyorsunuz. Finansal açıdan başarılı insanların üzerinde çalışarak, paranızı yönetmenin doğru yollarını öğrenerek paradan ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. 

Parayı kontrol eden insanlar, kötü ve iyinin köküdür

"Para, tüm kötülüklerin ve iyiliklerin kökü değildir."

Hiç şu ifadeyi duydunuz mu: "Para, tüm iyilik ve kötülüğün köküdür?" Bu nasıl doğru olabilir? Para, mal veya hizmet satın almak gibi belirli görevleri yerine getirmek için kullandığımız bir araç. Aslında gücü zihnimizde yatıyor. Dolayısıyla, parayı kontrol eden insanlar, onunla doğru ya da yanlış yapmaya karar verebilir.

Her kuruşu akıllıca saklayın

"Tasarruf edilen herhangi bir para, size daha sonra harcama seçeneği sağlayabilir."

Kelimenin tam anlamıyla “Biriktirilen bir kuruş kazanılan bir kuruştur" ifadesi, potansiyel olarak finansal hayatınızı mahvedebilir. Yatırım tasarrufun bir parçası olduğundan, yanlış finansal ürünlere yatırım yaparsanız, kaybedebilirsiniz. Yıllarca bol miktarda para biriktirmek, emekliliğiniz boyunca sıfır kazançla sonuçlanabilir. Ayrıca, tüm paranızı yıllarca biriktirdiğinizi ve yastığınızın altında sakladığınızı varsayalım. Herhangi bir durumda o paranın tamamı gitmiş olacak. 

Bu dersin amacı, geleceğiniz için para biriktirip bunu yatırıma dönüştürmek. Ancak sadece biriktirmek için biriktirmeyin. Ayrıca, yatırım ve risk yönetimi stratejinizin hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlamanız gerekir. Yatırımlarınız ne kadar sağlam olursa, paralarınızın ihtiyaç duyduğunuzda sizin için orada olma şansı o kadar yüksek olur.


Finansal okuryazarlık önemli

Finansal açıdan önemli ölçüde okur yazar olsaydı, Covid-19 salgınını daha rahat atlatabilir miydik? Peki birçok işletme kurtarılabilir miydi? Kesin sonucunu asla bilemeyiz… Şunu biliyoruz ki daha fazla finansal bilginin, bu zor zamanlarda birçok insan için hayatı biraz daha rahat hale getirmesine yardımcı olabileceği kesin. Finansın özü, özellikle acil durumlar olmak üzere gelecek için planlama yapmak. Finans alanındaki en önemli dersleri inceleyerek, şimdi ve gelecekte nasıl daha iyi bir hayat inşa edeceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Finansal Hedeflerinizi Belirlerken Kendinize Sormanız Gerekenler! Paranızı yönetmeye veya bazı akıllı alışkanlıklar kazanmaya başladıkça daha emin adımlarla hareket edebilirsiniz. Öyleyse, işe aşağıdaki soruları değerlendirerek başlayabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800