Finansal Okuryazar mısınız? Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Finansal okuryazarlık eksikliği, ülkemiz üzerinde büyük bir etkiye sahip. Birçoğumuz hala olmayan paraları harcayıp, yüklü miktarda borç ödüyor.

Finansal okuryazarlık eksikliği, ülkemiz üzerinde büyük bir etkiye sahip. Birçoğumuz hala olmayan paraları harcayıp, yüklü miktarda borç ödüyor. Hal böyleyken bir şeylerin değişmesi gerektiği çok açık. Finansal okuryazarlığın ne anlama geldiğini, neden önemli olduğunu ve kendinizinkini nasıl geliştirebileceğinizi açıklayarak yardımcı olmak istiyoruz.  

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal okuryazarlık paranızı anlama yeteneğidir. Finansal okuryazar olduğunuzda, bütçeleme, tasarruf, yatırım, kredi, borç, sigorta ve faiz gibi kavramlara aşina olursunuz. Ve biraz temel bilgi ile akıllıca finansal kararlar verebilirsiniz. Finansal ürünlerin eğitimli tüketicisi olmak, diğer büyük satın alımlar kadar önemli. Örneğin, bileşik ve basit faiz arasındaki farkı bilmek, finansal geleceğinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Finansal Okuryazarlık Neden Önemli?

Kişisel finansın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Tüm aileniz “para konusunda kötü” ise, onların ayak izlerini takip etmek zorunda olduğunuzu bile düşünebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, temel finansal kavramları öğrenerek hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Finansal eksiklik, geleceğinizi etkilemenin yanı sıra şu anda da size zarar verebilir.

  •  Kişisel finans konusundaki bilgi eksikliği nedeniyle birçok kişi borç içinde
  •  Birçok kişi faturalarını zamanında ödemiyor ve bu da maliyetli gecikme ücretleri ve faiz ücretleri ile sonuçlanıyor.

Ne kadar çok bilirseniz, o kadar iyi kararlar verebilir ve kendi geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.

Finansal Okuryazarlığınızı Arttırmak İçin Dört Adım

1. Finansal medyayı tüketin

Hepimizin erişebildiği inanılmaz kaynaklar nedeniyle finansal okuryazar olmak her zamankinden daha kolay. Bilgileri size en uygun şekilde tüketmekten çekinmeyin. Belki işe gidip gelirken podcast dinlemek istersiniz; belki izin günlerinde video izlemeyi tercih edersiniz. Para Durumu’nu ve Moneye’yi takipte kalabilirsiniz.

2. Ağırdan alın

Finansal okuryazarlık konusunda zirveye hemen ulaşamazsınız. Ya da belki hiç ulaşamayabilirsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey, her seferinde tek bir konuyu ele alarak yavaş yavaş hareket etmek olmalı.

Mümkün olan en kısa sürede kişisel finans konusunda temel bir kavrayışa sahip olmanız gerekirken, aynı anda her konuya derinlemesine dalmayın. Bu zorlayıcı olabilir ve sizi daha fazla ilerlemekten vazgeçirebilir.

Sizinle özellikle alakalı bir alan seçin. Örneğin bütçeleme ve önümüzdeki üç ay boyunca bu alanda uzmanlaşmayı taahhüt edin. Bunu başardığınızda bir sonraki alana geçin.

3. Yardım isteyin

Muhtemelen tesisatınızı kendi başınıza tamir etmeye çalışmazsınız. Veya uzmanlık alanınız dışındaki bir konuyu işin uzmanı olmadan öğrenmeye çalışamazsınız. Aynı şey para için de geçerli. Kendi kendine öğrenmek harika bir yol olsa da sonunda biraz profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir.

4. Meraklı olun

Finansal okuryazarlığın anahtarı elbette eğitim. Finansal olarak güvenli ve istikrarlı olmayı hayal ediyorsanız, öğrenmeye devam etmelisiniz. Kişisel finans hakkında okuyarak, profesyonel yardım alarak ve süreci kolaylaştıran teknolojiyi kullanarak eğitiminize devam etmelisiniz.

Sonuçta bu sizin paranız ve hayatınızın her yönünü etkiliyor.

“Finansal okuryazarlık, sorulacak doğru soruları bilmekle ilgili. Hiçbirimiz tüm yanıtlara sahip değiliz. Ancak doğru sorulara sahipsek oraya ulaşabiliriz.

 

Başarılı Bir Kadın Nelere Sahip Olmalı?Finansal Okuryazarlık Girişimcisi Özlem Denizmen başarılı kadında olması gereken alışkanlıkları yazdı!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
ersin kaya
selam.Açıklayıcı yol gösterici bir yazı olmuş.Bence herkesin öğrenmesi gereken bir konu finansal okuryazarlık.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store