Başarılı bir kadın nelere sahip olmalı?

Özlem Denizmen başarılı kadında olması gereken alışkanlıkları yazdı!

Güncelleme:

Kişinin hayatı alışkanlıklarından oluşan bir bütün sanki. Her şeyi onlar belirliyor. Evet, günlük alışkanlıklarımızdan bahsediyorum. Hayatımızın mönüsünü belirleyen alışkanlıklardan. Öyle hafife almayın. Bana alışkanlıklarını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Örneğin, herkese bağırma alışkanlığı olan veya her şeyden endişe duyan biri pozitif bir hayat yaşayabilir mi sizce?

Alışkanlıklar / Malzeme
Bizim restoranın mutfağındaki malzemelere bakalım. Örneğin sabah kalkınca gülümseyip herkese günaydın demek soğan gibi önemlidir. Her mutfağa lazım. Örneğin, hislerini ifade etmek zeytinyağı gibidir, olmazsa olmaz.

Davranışlar / Yemekler
Ateşte iyi pişmiş ve artık davranış halini almış alışkanlıklar bütünüdür. Örneğin, sürekli hislerini ifade eden bir insanın, birisi için sevindiğinde onu takdir etmesi bir davranıştır. İstemsiz oluverir.

Hayat / Mönü
Hayatın kendisi. Eldeki malzeme ile yapılabilecek yemek çeşitlerinin tümü.

Mönü nasıl gelişir?
Siz gelişirseniz... Mönü nasıl güzelleşir? Sizin alışkanlıklarınız güzelleşirse... 

Mönü nasıl fiyat arttırır?
Siz mönüdeki yemeklere hak ettiği değeri verince... 

Mutfaktaki malzeme ne ise, mönüde o yemekler olur. Sürprizler ise Allah’ın takdiridir. 

Mönüyü değiştirme, yok etme takdiri tektir. Restorana gelen müşteriler ise dış dünyanızdır; evlilik teklif eden sevgili, iş teklif eden şirket, sizinle arkadaş olmak isteyen komşu... Siz ise, yani kendiniz, bu restoranın aşçısısınız. Yani her şeye karar veren patron.

Başarılı kadın mutfağı

Gelin bakalım, başarılı kadının mutfağında hangi ‘alışkanlıklar’ olmalı...

1. Hızlı öğrenme

Her gün en az 15 dakikanızı kitap okumaya ayırın. Düzenli okumak ufkunuzu genişletirken bakış açınızı, olayları irdeleme ve analiz etme gücünüzü geliştirir. Her gün en az 15 sayfa okuyarak zihninizi geliştirin.

2. Görselleştirme

İstediğiniz şeyi elde etmenin anahtarı onu imgeleme yeteneğinizi güçlendirmekten geçer. Bir şeyi ne kadar çok hayal ederseniz ona o ölçüde yaklaşırsınız. Araştırmalar, cerrah, müzisyen ve yöneticilerin performanslarını artırmak için imgeleme yeteneklerini geliştirdiklerini gösteriyor.

3. Önceliklendirme
Değerlerinizi önceliklerinize göre baştan sona sıralayın. Aile, arkadaşlar, iş… Önceliklerinizi bilmek ve belirlemek, neye zaman ve enerji harcayacağınız ve karşılığında nasıl bir doyum hissedeceğinizi belirlemenize yardımcı olur.

4. Para yönetimi

Bütçenizi yapın, borçlarınızdan kurtulun ve bir an önce kenara para ayırmaya başlayın. Unutmayın vakit nakittir ve parasını yöneten hayatını yönetir.

5. Sabah erken kalkma

Güne bir saat erken başlayın. Bu bir yıl boyunca ekstra 365 saat yani iki hafta demek. Daha düzenli ve disiplinli bir hayat istiyorsanız sabah alarmı kurun ve güne erken başlayın.

6. Hedef koyma

Hedeflerinizi kağıda dökün. Hedeflerini belirleyen kişilerin belirlemeyenlere göre iki kat daha fazla kazandığını biliyor muydunuz? Hedeflerini yazanlar ise yazmayanlara kıyasla 10 kat fazla kazanıyor.

7. Egzersiz

Vücudu zinde tutmak stresi azaltırken bağışıklığınızı güçlendirir. Düzenli egzersiz yapıp yediklerinize dikkat ettiğiniz sürece kendinizi daha iyi hisseder, olumsuz ruh durumlarına çok daha az girersiniz.

8. Harekete geçme

Birçok kişinin bilgi sahibi olduğu halde başarılı olamamalarının nedeni harekete geçme konusunda kararlı davranmamaları. İstediğinizi elde etmenin yolu cesur olmaktan geçer.

9. Networking

Yeni insanlar tanımak, bilgi ve fikir paylaşımı dünyanızı zenginleştirmekle birlikte yeni iş alanları konusunda size kapı açar.

10. Kendini tanıma

Her şey kendini tanımakla başlar. Korku, istek ve ihtiyaçlarımız davranışlarımızı şekillendirir. Hayatta kim olduğunu ve ne istediğini bilmek gerçek başarıdır. Ne dersiniz, sizin alışkanlıklarınız neler? Çok değerli sayın şef, mönünüzü zenginleştirmeye var mısınız?

 

Sizden Gelenler: Değişken Faiz Bugünkü Posta Gazetesi köşemde Buket Hanım'ın değişken faizle ilgili sorusunu yanıtladım.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800