Zor Zamanlarda Finansal Sorunlarımın Üstesinden Nasıl Gelirim?

Şu anda bir araba sahibi olmak ya da bir ev satın almak için doğru bir zaman olduğunu düşünmüyorum. Tasarruf etmeyi ve yatırım yapmayı tercih ediyorum. Çalışıyorsanız veya iş arayışındaysanız, tasarruf size her zaman esneklik sağlar.

Şu anda bir araba sahibi olmak ya da bir ev satın almak için doğru bir zaman olduğunu düşünmüyorum.  Tasarruf etmeyi ve yatırım yapmayı tercih ediyorum. Çalışıyorsanız veya iş arayışındaysanız, tasarruf size her zaman esneklik sağlar. Bir yere borcunuzun olmaması size her zaman özgürlük sunar. Tüketim toplumumuzun günün her saatinde bizi etkisi altına almasına rağmen, ne kadar çok satın alırsanız, o kadar çok borcunuz olur.

İşte finansal planlama yaparken kendime sorduğum bazı sorular:

  • Kısa vadeli giderlerim için ne yapmalıyım? (Aylık faturalar ve harcamalar)
  • Orta vadeli hedeflerim için nasıl bir yol izlemeliyim? (Mesela bir ev, işletme, yüksek lisans derecesi veya araba için tasarruf ediyorsam)
  • Uzun vadede bir birikim için nasıl bir yol izlemeliyim?
  • Finansal olarak motivasyonumu nasıl sağlarım?

Peki kendimizi doğru bir finansal yola nasıl sokarız? Eğer kafanızda bu tarz sorularınız varsa mobil veya masaüstü cihazlarınızda çalıştırabileceğiniz bir uygulamayı öneririm.

İşte tasarruf etmenizi sağlayacak en iyi rehber; https://moneye.co/ 

Moneye hep yanınızda olan, size hedefinizi hatırlatan, onunla yaşamanızı sağlayan ve hedefiniz için gereksiz harcamalarınızdan, yani zaaflarınızdan tasarruf ettiren bir yol arkadaşı. Bunu yaparken Nobel ödüllü bilimsel yöntemler ve davranış değişikliği metodolojisini kullanıyor. Uzun vadede yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir yaşam koçu gibi de düşünebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800