Sınırları Aştığınızda Yapmanız Gerekenler

Sınırları aşıp aşmadığınızı hiç düşündünüz mü? Gelirinizle mi yoksa borçla mı yaşıyorsunuz?

Oturun ve düşünün. Kendiniz için yaptığınız her şeyi bir gözden geçirin. Yaşadığınız hayat, gücünüzün yettiği hayat değilse alışkanlıklarınızı bırakmanın zamanı geldi demektir.
İşte sınırlarınızın ötesinde yaşadığınızı anlamanın 5 yolu:

 1. Kaçırma korkusunun harcamalarınızı yönlendirmesine izin veriyosanız...
Finansal kısıtlamalar nedeniyle sosyal etkinliklerin dışında kalmanın ne kadar kötü hissettirdiğini hepimiz biliriz. 'Kaçırma korkusu'nun harcamalarınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
Bu durum, restoran harcamaları için kenara ayırdığınız aylık fonun dışına çıkıp küçük bir kaçamak yapmak kadar masum da olabilir, harcamalarınızın kirayı denkleştirmemenize yol açacak kadar büyük de..
Sosyal hayatınızı bir kenara bırakmanıza gerek yok. Sizi neyin motive ettiğini bulun ve arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmenin kolay yollarını deneyin.

2. Kredi kartında devreden borç taşıyorsanız...
Bankalar tüketicileri kredi kartı harcamalarına yönlendiren bir dizi teşvik sunarken öncelikli ödeme aracı olarak kredi kartlarını kullanmaktan vazgeçmek kolay değil.
Kredi kartınızda her ay devreden borç taşıyorsanız alım gücünüzün üzerinde harcıyorsunuz demektir. Her ay minimum tutarı öderseniz kısa sürede kendinizi borç sarmalı içerisinde bulmanız kaçınılmaz olacaktır.

3. En az yüzde 5 oranında tasarruf etmiyorsanız...
Herkes toplam gelirinin yüzde 10-15'i kadar tasarruf etmelidir. Borç ödüyor olsanız bile gelirinizin en az yüzde 5'i kadar tasarruf etmiyorsanız, sınırlarınızın ötesinde yaşıyorsunuz demektir.
Ayda bir kez o çok sevdiğiniz lokantaya gitmekten vazgeçip kenara para ayırmayı denemekte fayda var.

4. Acil durum fonunuz yoksa...
Beklenmeyen hastane masrafı ya da evinizde çıkan yangında kaybettiğiniz eşyalarınızı yenilemek için harcama yapmanız gerekebilir. Beklenmedik durumlar için kenarda bekleyen para olmalıdır.
Bu tür harcamaları kredi kartıyla finanse etmek borcunuzun katlanmasına yol açar, acil nakit ise hayat kurtarır.

5. Ay sonunda paranız kalmıyorsa...
Çoğu kişi tasarruf edemeyeceğine ya da daha az harcama yapamayacağına inanır çünkü yaşam tarzları alışkanlığa dönüşmüştür.
Bir süreliğine kira, fatura ve süpermarket gibi yalnızca zorunlu harcamalarınızı yapın. Kıyafet, dışarıda yemek gibi harcamalara ara verin. Ay sonunda cebinizde kalan paraya inanamayacaksınız.

Borç ödemenin sınırında mısınız?Borçları ödeyebilmenin sınırında iseniz, bu hesabı yapın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800