Kredi Kartını Avantajlı Kullanma Tüyoları

Kredi kartları baştan çıkarıcı yapıları ve yüksek faizleri ile sürekli eleştiriliyor. Ancak kredi kartlarının da doğru kullanıldığı sürece iyi noktaları olduğunu göz ardı edemeyiz. Kredi kartı stratejisi belirlemek için ne yapmalı?

Kredi kartı, doğru kullanıldığı zaman birçok avantajı beraberinde getiriyor. Ancak, dikkat edilmesi gereken noktalar var. Kart sayısı, limit, zamanında ödeme gibi faktörler çok önemli. Kredi kartı asgari tutarı ödenmezse veya geç ödenirse ne olacağını bu yazımızda anlatmıştık.

Şimdi de kredi kartından fayda sağlamak için neler yapmamız gerektiğini inceleyeceğiz...

Bütçe Yapın 

Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hata, o anda düşünmeden cüzdandan çıkartıp ödeme yapmak. Kredi kartı sizin için oluşturulmuş limitsiz bir fon değil, aylık ne kadar ödeyebilirsiniz, o ana kadar ki harcamalarınız ne kadar … Bunları takip ettiğiniz sürece kullanışlı bir yoldaş. Kredi kartınıza banka hesabınıza davrandığınız gibi davranın. Bütçe, eğlence, ulaşım, diğer masraflar gibi harcama bölümleri ayırın. Böylece kredi kartınızı olması gerektiği gibi kullanabiliriz.

Ödül Programlarınızı Dikkatle Seçin 

Kredi kartınızın kampanya seçeneklerine bakın, hangisinin en çok işinize yaradığını hesaplayın. Örneğin, fazla seyahat eden biri değilseniz, miller işinize yaramayacaktır. Arabanızla çok sık geziyorsanız, benzin kampanyaları tam size göre … Kampanya, taksit, para puan… hangisi sizin için en uygunu buna karar verin. Ayrıca kartınızın kısıtlamalarını, limit aşımı cezalarını, faizini, yıllık aidatını bilin.

Her Kartınız İçin Ayrı Bir Plan Hazırlayın 

Birden fazla kartınız varsa, hangi kartı neden kullandığınızı düşünün. Okul yıllarında almış olduğunuz ya da eski işyerinizdeki maaş hesabınız nedeniyle gelmiş olan kartlarınız olabilir. Bu kartın size bir artısı olmayabilir, ama yıllardır düzenli kullanımınız sonucunda iyi bir sicil oluşturmanızın da temelidir. Farklı alımlarınız için farklı kartları da tercih edebilirsiniz. Ya da bir karttan tüm harcamalarınız yapıp o kartta para puan biriktirmeyi seçebilirsiniz. Sahip olduğunuz her kredi kartını kullanma amacınızı düşünün. Gereksiz yere kart alıp aidat ödemeyin.

Ödemeyi Diğer Aylara Sarkıtmamaya Çalışın

 Kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, her ay borcun tümünü ödeyin. Eğer hepsini kapatamıyorsanız, aman asgari tutardan daha fazlasını ödeyin. Onu da ödeyemiyorsanız, asgariyi mutlaka ödeyin.  Siz kartın ödemesini iyi yönetemezseniz, kartınızın tüm puan, taksit … avantajlarının önemi kalmıyor, hatta sizi daha da zarara uğratır.  Kredi kartı doğru kullanıldığı sürece faydalı ödeme aracıdır, sorumsuzca yapılan harcamalar sonucunda kısa sürede sorun haline gelebilir.


Yorumlar
Kalan Karakter 800