İzmir'e Ne Kadarlık Ek Ödenek Sağlandı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İzmir'deki deprem sonrası 5 milyon lira kaynak aktarıldığını, bugün de ek yardım ödeneği aktarılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, "Sosyal yardım alanında geçen cuma 5 milyon lira kaynak aktarmıştık AFAD ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ödeneklerine ilaveten. İnşallah bugün bir 5 milyon lira daha yardım ödeneği aktaracağız" açıklaması yaptı.

Kreş ve anaokulları hizmete devam edecek

Selçuk "Kreşlerimiz ve anaokullarımız da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından öncelendi. Hasar tespiti tamamlanmış olan kreşlerimiz ve anaokullarımız hizmetlerine devam edecekler. Öncelikli olarak onların hasar tespitleri yapılacak" diye konuştu.

"Vatandaşlarımızı yurtlarda kalmaya yönlendiriyoruz"

Bakanı Selçuk "Kamu misafirhanelerinde 7 bini aşkın kapasitemiz var. Bu rakam ihtiyaca göre daha da artırılacak. Kış geliyor, vatandaşlarımızı yurtlarda kalmaya yönlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Eşya ve kira yardımı

İzmir’de yaşanan depremin ardından devlet yetkilileri depremzedelere eşya ve kira yardımı yapılacağı açıklandı. Peki ya deprem kira yardımı için nereye başvurulur? Deprem kira yardımı ne zaman yatar? 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklamaya göre depremde hasar gören ve bunun sonucunda binasına giremeyecek olanlar, eşyasını evinden alamayacak olan tüm vatandaşlara kira ve eşya yardımı yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "TOKİ, kalıcı konutların yapımı için AFAD'la koordinasyon halinde hem yerinde hem de rezerv alanlarda süreci başlattı. Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak. Yıkılan veya yıkılma riski bulunan ağır hasarlı binalara ilişkin bütün vatandaşlarımıza kira yardımı yapılacak" diye konuştu.

E-Devlet kira ve eşya yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kira yardımı başvuruları birçok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet'in "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümünden başvuru işlemi gerçekleştiriliyor. Vatandaşların öncelikle T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Daha sonra açılan pencere üzerinden "Uygulamaya Git" sekmesine tıklamak gerekli.

Uygulamaya git kısmına tıkladıktan sonra "Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısı açılıyor. Bu ekran üzerinden istenilen bilgileri kontrol ediniz.

Kira yardımı almak için gereken şartlar nelerdir?
Kira yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemeler sonucunda kira parası alabilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılmaktadır. Kira yardımı ve diğer yardımlardan yararlanılabilmesi için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları gerekmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir şart aranmaksızın da yardım yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Kira yardımlarından yararlanmak için aile büyüğünün başvurusu gerekmektedir.

Kira yardımı başvurusu için gerekli evraklar neler?

-T.C. kimlik fotokopisi

-Gelir belgesi

-Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı

-İkametgah belgesi

İzmir depremi için ne kadar kira ve eşya yardımı yapılacak?

Yıkılmış veya yıkılacak binada eşyalarını alamayan vatandaşlara 30 bin TL eşya yardımı yapılacak. Ev sahiplerine 13 bin lira, kiracılara da evlerinde oturamayacaklarsa 5 bin lira taşınma ve kira yardımı verilecek.

Kaç Konutun Zorunlu Deprem Sigortası Var?Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), İzmir deprem bölgesinde göreve başladı. Ege Bölgesi genelinde zorunlu deprem sigortalı konut oranı yüzde kaç?

 

Etiketler izmir yardım deprem
Yorumlar
Kalan Karakter 800