Harcamalarınız kontrolünüzde mi?

İndirim kampanyarının son süret devam ettiği günlerde adeta harcama çılgınlığı yaşanıyor. 'Çok zor kazanıyoruz' diye şikayet eder, ama düşünmeden harcayabiliyoruz. Bu harcama dürtümüzün nedenlerinden birçoğu da o anda nasıl hissettiğimizle alakalıdır.

Bir sabah kalktınız ve farkına varmadan, arkadaşlarınızın neler yaptığını öğrenmek için sosyal medya akışınızda geziniyorsunuz. Bir bakmışsınız o an da size sunulan bir ürünü almışsınız bile…  Peki bu durumu nasıl düzeltebiliriz, para harcamayı bırakacak bir planlamayı nasıl yapabiliriz?

İşte benim planım:

Bütçe yapmak’

Her zaman neye ne harcadığımı bilirim. Her ay düzenli olarak bütçe yaparım ve buna bağlı kalırım. Bu da benim borçtan uzak kalmama yardım eder. İlk kez bütçe yapıyorsanız, kahve, öğle yemeği veya işyerinde her hafta (hatta her ay) ne kadar para harcadığınıza çok şaşırabilirsiniz. (Bana öyle olmuştu.) Bütçemi oluşturduğumda, temel ihtiyaçlarımı ayırırım. (Gıda, araçlar, barınak ve ulaşım) Bunlar temel ihtiyaçlardır, riske atılamaz. Ancak temel ihtiyaçlara girmeden her şey yeniden değerlendirilebilir. Mesela; ‘’her gece yemeğe çıkmama gerek var mı?’’ Bence yok  Bu alışkanlığımı değiştirebilirim… 

İlk bütçenizi oluştururken aklınızda şu sorular varsa: ‘’Nasıl biriktirebilirim ki? ’Paradan pek anlamam’’, ‘’Kartlarla başım dertte’’ gibi sorularla başı dertte olanları odağına alan bir mobil uygulama önerisi olarak Moneye’yi öneririm. Bütçenizi planlayabilecek, harcamalarınızı takip edebilecek, çok rahat para biriktirebilecek ve akıllıca nasıl para harcanır onu öğreneceksiniz.

İyi bir finansal danışmana sahip olmak için tıkla: MONAY

Alışverişe çıkarken listeye bağlı kalmak

‘’Yüz temizleme jelim ve diş macunum bitti.’’ Yani, ne alacağınızı bilir ve sadece ona yönelik alışverişi bitirirseniz, hedefe hızlı bir şekilde koşarsınız. Zararsız görünen birkaç satın alma işlemi listenizin dışına çıkarsa alışverişiniz pahalıya mal olur.

Yemek harcamalarımı en aza indirmek

Markete gidip koridorlarda bir aşağı bir yukarı dolaşmak yerine, haftalık yemek planımı oluştururum. Gitmeden önce bir liste yaparım ve ona bağlı kalırım. Siz de deneyin, çok işinize yarayacak. Daha da fazla tasarruf etmek için çocukları evde bırakmanız gerekirse, bırakın  Yeme içme planınızı önceden planlamak, genel yemek maliyetinizi düşürecektir. Kendinize asla özel bir gün için Pazar kahvaltısı veya güzel bir akşam yemeği ısmarlamamalısınız demiyorum. Sadece biraz azaltın ve bütçenizin kontrol altında olduğundan emin olun.

Borçları bırakmak

Harcamalarınızı kontrol altına alma konusunda ciddiyseniz, borç yapmayı sonsuza kadar bırakmanız gerekir. Sonuçta, borç gelirinizden çalar. Sadece bu değil, aynı zamanda ödeyene kadar kredi veya kredi kartını (artı faiz) ödemek zorunda kalırsınız. O yüzden sahip olmadığınız parayı harcamaktan kaçınmak en iyisi.

İyi para alışkanlıkları edinmek sizi finansal olarak daha da özgür kılacak, bundan emin olabilirsiniz. Siz de bu listeyi arttırarak devam ettirebilirsiniz. Hadi siz de deneyin, hayatınızı doğru yönetin.

Bankalar kredi talebinizi neden reddeder?Bankalar kredi talebinizi neden reddeder?Firmanız için nakit ihtiyacı doğduğunda ilk başvuracağınız kaynak, finans kuruluşlarıdır. Kredi desteği sağlayabilecek finans kuruluşlarının temel beklentisi, verecekleri kredinin geri ödemesini aksama olmaksızın alabilmektir. Bu nedenle bankalar, kredi sağlayacağı firmalarda bazı şartlar arar.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800