Findeks Karekodlu Çek nedir?

Findeks Karekodlu Çek Sistemi, kullanıcılarına sunduğu bilgilerle ödemelerini çek ile kabul eden işletmelerin çeki kabul edip etmeme kararını somut veriler doğrultusunda vermesini amaçlayan bir servistir.

İşletmelerin ticari hayatlarını finansal açıdan güven ile sürdürmesini hedefleyen Findeks’in bir ürünü olan Karekodlu Çek sayesinde, ticari faaliyetlerinde çek kabul eden işletmeler, kendilerine çek ile ödeme yapıldığında çekte sahtecilik şüphesi* olup olmadığının yanı sıra çek veren kişinin ödeme performans bilgisine ulaşabilir ve bu sayede ödemesi riskli olabilecek bir çeki kabul etmeyerek alacaklarını güvence altına alabilir. 

Findeks Karekodlu Çek nedir? resim: 0

* Karekodlu Çek Raporu’ndan gelen bilgilerle, elinizdeki çekin üzerinde yazanları karşılaştırabilir, olası bir tahrifat ya da çelişkiyi anında fark edebilirsiniz. 

Findeks Karekodlu Çek ticari hayatı nasıl kolaylaştırır?

Findeks Karekodlu Çek üzerinde yer alan karekod sayesinde ulaşılacak Karekodlu Çek Raporu ile işletmeler; 

-               Çek kabul etmeden önce çekini kabul edecekleri müşterilerinin  geçmiş ödeme performansını kontrol edebilir,

-               Çek düzenleyen kişinin  geçmiş çek ödeme performansına bakarak karşılıksız çek ile karşılaşma ihtimaline karşı tedbir alabilir,

-               Kayıp, çalıntı bildirimi yapılmış ya da herhangi bir bankaya tahsil/teminata verilmiş çekleri tespit edebilir,

-               Çekin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığını kontrol edebilir ve anında fark edebilir.

Findeks Karekodlu Çek nedir? resim: 1

İşletmeler, kendilerine yapılan ödemeler için kabul ettikleri çeklerin üzerindeki karekodu, Findeks Mobil Uygulaması’na okutarak güvenli bir şekilde Findeks Karekodlu Çek Raporu’na ulaşabilir. Findeks Mobil uygulaması AppStore ve Google Play Store’dan kolaylıkla indirilebilir. Karekodlu çekler yalnızca Findeks Mobil uygulaması ile okutulabilmektedir.

Bu çekler Findeks Mobil uygulamasında okutulurken çek sahibinden onay almaya gerek yoktur.

Findeks’e üye olmak ücretsizdir. Üye olduktan sonra aşağıdaki adımlar takip edilerek Karekodlu Çek raporu alınabilir:

1- Findeks Mobil Uygulaması ana menüsünden "Çek Raporu"nu seçin.

2- Çek raporu alma seçeneklerinden "Karekodlu Çek Raporu"nu seçin.

3- Karekod okuma özelliği olan kamera ekranı açılacak. Kamerayı elinizdeki karekodlu çekin üzerinde yer alan karekodu sarı çerçeve içerisine gelecek şekilde yaklaştırın.

4- Kamera karekodu tarayacak ve sistem çek bilgilerini otomatik olarak kontrol etmeye başlayacaktır.

5- Karekod içerisindeki bilgiler Findeks sisteminden sorgulandıktan sonra - eğer okutulan çekle ilgili bir sorun yoksa bankalardan  gelen çek bilgileri ekranda görüntülenir. Bu aşamada elinizdeki karekodlu çek üzerinde yer alan bilgilerle bu ekrandaki bilgileri karşılaştırmanız gereklidir.

6- Ekrandaki çek bilgileri, elinizdeki karekodlu çek ile eşleşiyorsa; Rapor Al butonuna basarak devam edebilirsiniz.

7- Karekodlu Çek Raporunu detaylı bir şekilde inceleyerek çeki kabul edip etmeme kararınızı verebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800