Finansal 'İyilik Hali'

Finansal özgürlük, finansal istikrar, finansal kabullenme, finansal güvence, finansal huzur nedir? Bugünkü Posta Gazetesi sayfamda sizler için açıkladım.

Güncelleme:

Sürdürülebilir ve kaliteli hayata yani ‘iyilik hali’ne geçmenin ön şartı nedir? Bir tahmin edin! Tabii ki para… Bir süredir 'Finansal İyilik Hali' konusunda, davranış değişikliği yöntemleriyle; para ile ilgili duygu, düşünce ve davranışlarınızı keşfedip değiştirmenin formülü üzerine çalışıyorum. İşte ‘Finansal İyilik Hali’ basamakları.

1. Finansal Karmaşa

Duygular: Yetersizlik, korku, endişe, utanç, çaresizlik.

DavranışlarAşırı harcama, kredi kartı borcunu öteleme. Kredili Mevduat Hesabı (KMH) kullanma, borcu borçla kapatma. Ödemelerde geride kalma, faturalarda sorun yaşama, vergiyi kaçırma.

Finansal Durum: Finansal hedef, bütçe, birikim, yatırım ve gelecek için bir güvence yok.

İlişkiler: Aile içi çatışma, eşler arası tartışma, durumu çocuklardan gizleme, kendinden kaçma.

2. Finansal Kabullenme

Duygular: Mahcubiyet, şaşkınlık, güvensizlik, hayal kırıklığı.

Davranışlar: Başını kuma gömme, 'Görmedim, duymadım, bilmiyorum'

Finansal Durum: Düzensiz birikimler, çeşitli banka hesapları, kişinin kendi bilgi ve becerisiyle biraz finansal kontrol çabası.

İlişkiler: Aile içinde parayı konuşmama, finansal konularda işin uzmanına danışmama.

3. Finansal Farkındalık 

Duygular: Merak, keşfetme arzusu.

Davranışlar: Finansal gerçeklerini tanımak için (harcamalar, bütçe, birikim, borç, yatırım...) harekete geçme. Davranış değiştirmeye hazır olmak.

Finansal Durum: Bir finansal plan yapma gereğini anlamak, muhtemel bir finansal acı sonrası (borç, boşanma, iş kaybı, vs) harekete geçme çabası. Kendi finansal hayatının kontrolünü eline almaya kararlı olmak.

İlişkiler: Çevresindekilerin ‘para ile olan ilişkilerini’ görmeye başlamak ve kendinin de onlarla olan finansal ilişkilerinin temellerinin farkına varmak.

4. Finansal İstikrar 

Duygular: Rahatlık, başarı hissi, genellikle iyimser.

Davranışlar: Güvence, doğru bilgi aramak ve bulmak. Bu bilgileri değerlendirip aksiyona geçmek.

Finansal Durum: Belli bir hedef için planlı ve düzenli birikim yapmak. Bütçeye uygun, doğru borçlanma, finansal okuryazarlık bilgi ve becerisine sahip olma. Harcamalarını ve bütçesini yönetme.

İlişkiler: Ailede aylık bütçe yapılır. Eş dost tavsiyesiyle yatırım yapmaz.

5. Finansal Güvence

Duygular: Güven hissi, kontrol becerisi.

Davranışlar: Gelecek için birikim planı yapma ve uygulama. Hayatın getirdiklerini (olumlu ve olumsuz) değerlendirip adım atmak.

Finansal Durum: ‘Başımızı sokacak bir evimiz olsun’, 'Sağlık, eğitim sigortalarımız bulunsun’, 'Çocukların eğitimi için birikim yapalım’, 'Öngörülmez durumlar için Acil Durum Fonumuz olsun’ gibi konuları halletmiş veya hallediyordur. Borç çok azdır veya yoktur.

İlişkiler: Finansal güvende hisseden bir kişi finansal hayatını kontrol ediyordur, çevresiyle olan ilişkileri de daha sağlıklıdır. Yere emin adımlarla basar.

6. Finansal Özgürlük

Duygular: Başarma hissi, 'Sırada ne var?' düşüncesi, kaybetme korkusu, yeterlilik düşüncesi.

Davranışlar: Emeklilik için birikim, gönüllülüğe dayalı işlerde çalışma, farklı yerlerde yaşamak/ çalışmak, bol seyahat.

Finansal Durum: Finansal bağımsızlık kazanıldı, kişisel hobilere, merak edilen alanlara odaklanma zamanı.

İlişkiler: Kendisinden istenen paraya ‘borç’ demez. Çevresiyle kişisel, finansal hedeflerini paylaşır. Parasını da hayatını da yönetir.

7. Finansal Huzur

Duygular: Yeterli finansal büyüklüğe ve cömertliğe sahibim.

Davranışlar: Hayırseverlik, ihtiyacı olanlarla paylaşma, sadece para değil, ilgi, sevgi, zaman verme.

Finansal Durum: Para konuları (kazanmak, bütçe, birikim, yatırım) hayatının akışında hallolmuş durumda. Artık verme zamanı, vakıflara derneklere çevreye paylaşarak bolluk ve bereket içinde olmak.

İlişkiler: Para ile olan ilişkilerde, aslında temelinin para olmadığını duygular olduğunu anlamış ve rahat etmiş bir zihin haritası.

Yorumlar
Kalan Karakter 800