Finansal bakım nasıl yapılır?

Finansal kaygılarınız ile mücadele ederken finansal öz bakım rutini uygulamak, size yardımcı olabilir.

Güncelleme:

Finansal kaygılarınız ile mücadele ederken finansal öz bakım rutini uygulamak, size yardımcı olabilir. Tıpkı hayatınızın diğer alanlarında olduğu gibi, finansal öz bakım konusunda ne kadar tutarlı olursanız o kadar iyi. Kaygıyı ve stresi tamamen hayatımızdan çıkaramayabiliriz. Ancak elimizde onları yönetmeye ve azaltmaya yardımcı olacak birçok araç var. İşte edinmeniz gereken birkaç alışkanlık:

Günlük İşlemlerinizi Gözden Geçirin ve Kategorilere Ayırın

Neye ve ne kadar harcadığınıza dair farkındalık yaratmak oyunun kurallarını değiştirebilir. Bu alışkanlık, hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak için ay boyunca rotayı düzeltmenize yardımcı olabilir. Pişmanlık duyabileceğiniz alanlarda kesintiye gidebilir, hatta size keyif veren alanlarda harcamalarınızı artırabilirsiniz. 

Bu alışkanlığı oluşturmak için ipuçları: 

  • Moneye uygulamasını henüz kullanmıyorsanız, tüm işlemlerinizi organize etmek ve tek bir yerde kolayca görüntüleyebilmek için uygulamayı indirin.
  • Moneye’yi her gün aynı anda kontrol etmek için telefonunuzdan hatırlatıcı ayarlayın. Sabah saatleri ideal olacaktır.
  • Alışkanlığı çekici hale getirebilirsiniz. Yapmaktan hoşlandığınız bir ritüel veya alışkanlıktan sonra harcamalarınızı kontrol edin. Örneğin kahvenizi içmek için oturduktan sonra Moneye’yi açıp işlemlerinizi gözden geçirin.    
  • İşlemlerinizi gözden geçirdikten sonra kendinizi ödüllendirici bir şey yapın. 

Birikim Hesaplarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Birikim hesaplarınızı kontrol etmek, beyninizi finansal durumunuzla ilgili pozitif şeylerle doldurmanın harika bir yolu. Birikim sahibi olmak ödüllendirici bir duygu ve daha da ödüllendirici olanı, birikimlerinizin zaman içinde ilerlediğini görmek.

Kendinizi Ödüllendirin

Kendini ödüllendirmek, disiplinli olmaya çalışırken çoğu kişinin atladığı kritik bir adım. Her hafta kendinize bir şeyler yapmak için “boş zaman” ayırdığınızdan emin olun. Abartı bir şey olması gerekmiyor ve çok fazla para gerektirmesi de gerekmiyor. Bunu kendinize ‘’iyi iş başardın’’ demenin bir yolu olarak düşünebilirsiniz.

Bununla, artık finansal bir öz bakım rutini oluşturmaya başlamak için 3 alışkanlığınız var. Buna bir şans verin ve aşağıdaki yorumlarda nasıl gittiğini bana bildirin. 

 

Tüketiciler Neden Online Alışverişi Tercih Ediyor? Tüketiciler neden daha çok online alışverişe ilgi duyuyor? İşte Ipsos’un 16 ülkede yaklaşık 14 bin tüketiciyle yaptığı çalışma:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800