Ekonomik mutfak alışverişi için...

Evde tasarruf yöntemleri mutfakta başlar. Market alışverişlerinde, ihtiyacımızın dışında fazladan aldığımız ürünler hem gıda israfına neden oluyor hem de bütçemizi olumsuz etkiliyor… Peki, mutfak alışverişinde nasıl tasarruf edilir?

1 5 1- MUTLAKA İHTİYAÇ LİSTESİ HAZIRLAYIN

Çok klişe gibi görünse de ihtiyaç listesi yapmak, tasarruflu alışveriş için fazlasıyla etkili bir yol. Markette çeşit çeşit duran yiyecekler kafanızı karıştırmasın istiyorsanız sizin için öncelikli olan ürünlerden başlayarak bir alışveriş listesi hazırlayabilirsiniz. Bu liste tasarruflu mutfak alışverişi yapmanızı sağladığı kadar, alacağınız ürünleri unutmamanız konusunda da size yardımcı olur. 

2 5 2-ÜRÜN İÇERİKLERİNİ MUTLAKA OKUYUN

Ekonomik olduğu kadar faydalı bir mutfak alışverişi yapmak istiyorsanız ürünlerin arkasında yazan içerik kısmını mutlaka okumanız gerekir. Çünkü içerik bölümünde; besin değerlerinin dağılımını, alerjen maddeleri ve kalori miktarını rahatlıkla görebilirsiniz. Böylelikle içeriğinde alerjinizin olduğu bir madde bulunduran ürünleri almaktan vazgeçebilir ya da kalori hesabı yapıyorsanız bu etiketlere bakarak kararınızı verebilirsiniz. Bu şekilde beslenmenize katmak istemediğiniz gıdaları alışveriş sepetinizden eleyip ekonomik bir alışveriş yapmış olursunuz! 

3 5 3-YİYECEKLERİN SAKLAMA KOŞULLARINA DİKKAT EDİN

Bilinçli bir şekilde gıda alışverişi yapılmayan evlerde ne yazık ki sebze ve meyveler çürümeye, ekmekler bayatlamaya başlar. Tahıl ürünleri ise son kullanma tarihi geçtikten sonra böceklenebilir. Bu tarz durumlar da gıda israfına ve daha fazla gıda alışverişi yapmamıza neden olur. Elbette öncelikli olan, evde yaşayan kişi sayısına göre alışveriş yapılması gerektiği. Fakat “evde bulunsun” diye bol bol aldığınız yiyecekler varsa onları nasıl saklayacağınızı iyice öğrenmelisiniz. Bu sayede tasarruf edip evinizdeki gıda israfını da önlemiş olursunuz. Saklama koşullarına birkaç örnek :

- Un ve bakliyat ürünlerini; serin, kuru ve karanlık bir ortamda, cam, ağzı vakumlu, hava geçirmeyen kavanozlarda saklayabilirsiniz. 

- Evinizdeki ekmekler hızlı bir şekilde bayatlıyorsa öncelikle içindeki nemi koruması açısından onları streç filme sararak ekmek kutusunda saklayın. Yine de istediğiniz sürede taze kalmıyorlarsa derin dondurucuda saklamayı deneyebilirsiniz. 

4 5 4-KAMPANYA VE İNDİRİMLERİ TAKİP EDİN

Özellikle haftalık market alışverişi yapıyorsanız büyük marketlerin yaptığı indirim ve kampanyaları takip etmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz. Marketlerin haftanın belli günlerinde yaptığı “halk günü” indirimleri ve kampanyalar daha ekonomik bir şekilde market alışverişi yapmanıza yardım edecektir. Bunlara ek olarak market ve markaların sunduğu ekonomik ürün paketlerine de mutlaka göz atın. Gerek gramaj, gerekse de fiyatı açısından fırsat sunan bu ürünler, market alışverişlerinde tasarruf yapmanızı kolaylaştıracaktır.

5 5 5-SEZON ÜRÜNLERİ ALMAYA ÇALIŞIN

Özellikle meyve ve sebze seçerken dikkat etmeniz gereken bu konu, ev ekonominiz için oldukça faydalı olacaktır. Mevsiminde olmayıp satışa sunulan sebze ve meyveler yeterli derecede üretimi olmadığı için diğerlerinden çok daha pahalı olur. Kışın yaz meyvelerini, yazın ise kış meyvelerini özleyerek satın almak isteyebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki her şey zamanında güzel ve çok daha ekonomik. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800