Cimri misiniz, tutumlu musunuz?

Cimri olmakla tutumlu olmayı birbirinden ayırt etmek gerekir. Peki siz cimri misiniz, tutumlu musunuz?

Tutumluluk; kaynakları doğru kullanmak, bütçeniz dahilinde yaşamak ve gereksiz yere para harcamamak anlamına gelir. 

Tutumluluk, paranız ve eşyalarınız konusunda temkinli olmanızdır. Minimalist yaşamla bazı büyük benzerlikleri vardır. Ekonomik olarak bilinçli birey demektir.

Kısa bir süre içinde bazı belirli zihniyetlere ve en iyi tutumlu yaşam ipuçlarına gireceğiz, bu da sizi para durumunuza farklı bir perspektiften bakmanız için doğru para zihniyetine götürecek. 

  • Yarattığınız israfı en aza indirin 
  • Para = mutluluk ve o para = popüler/başarılı/değerli/vb. düşünceyi bırakın. 
    (Bunların hepsi daha fazla para harcamanızı ve mutsuz kalmanızı sağlayacak yalanlardır.)

Bir saniye ayırıp tutumluluk ile cimrilik arasındaki farkı belirtmek istiyorum. 

Tutumlu yaşıyorsanız, paranızla akıllı seçimler yapıyor, harcanan kuruştan en iyi şekilde yararlanıyorsunuz ve kalitesiz ve değiştirilmesi gerekebilecek şeyler satın almıyorsunuz.

Örneğin, yolda en güvenilir araç olduğunu bildiğiniz bir araba satın alabilir. Ya da mutfakta daha uzun süre dayanacağı için iyi bir tava bile satın alabilirsiniz.  

Öte yandan, cimriyseniz bunu söylemekten nefret ediyorum ama aslında paranızla pek akıllı davranmıyorsunuz.

Sırf almak için ucuz televizyon satın alıyorsunuz, ancak kalitesiz olduğu için erken değiştirmeniz gerekiyor ve yeniden almak zorunda kalıyorsunuz. 

Tutumlu bir hayat yaşamak için cimri olmanıza gerek yok. Şüpheleriniz varsa, küçük kademeli değişiklikler yapmanızı öneririz. Bu, bunalmış hissetmeden tutumlu bir şekilde yaşamaya başlamanıza ve yine de kibar ve nazik olmanıza olanak sağlayacak.

Mesela; alışveriş yaparken kendinizi bir ürünün fiyatının üzerinde bir değer seçerken bulabilirsiniz. Tutumlu bir müşteri, daha uzun süre dayanacağını bildiği bir şeye biraz daha fazla para harcamaktan korkmayacaktır. Cimri bir kişi, mümkün olduğunca az harcama yapmak için mevcut en ucuz seçeneği bulmaya çalışacaktır.

Peki siz hangisisiniz?

Cimri Gen Nedir? Cimri Gen Nedir? Özlem Denizmen, Genetik Uzmanı Doç. Dr. Korkut Ulucan ile ''genler'' üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdi.

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800