Borçluyken işsiz kalanlar ne yapmalı?

İşsiz kaldınız ve borcunuz var, daha işsiz kalmanın şokunu atlatamadan borçlar nasıl ödenecek, ihtiyaçlar nasıl karşılanacak, eşe dosta laf anlatmaya çalışırken bir yandan da yeni iş aramaya odaklanmanız gerekecek.

İşsizlik döneminde borçlarınızın üstesinden nasıl geleceksiniz?

Varlıklarınızı değerlendirin

Öncelikle, tüm varlığınızı ve mümkün olan gelir kaynaklarınızı listeleyin. 

İhtiyaçlarınızı karşılamak için ek gelir yaratmanın yollarını araştırın. Yapabileceğiniz yarı zamanlı geçici işleri değerlendirin.

 Eşyalarınızı satabilirsiniz.

Eğer hak kazandıysanız İŞKUR’dan işsizlik maaşı için başvurunuzu yapmayı unutmayın.

Bunlar, ayakta kalmanızı ve asgari aylık ödemelerinizi zamanında yapmanızı kolaylaştırabilir. 

 Hayatta kalma bütçesi

Yemek, ulaşım, sağlık, faturalar gibi temel yaşam masraflarınızın ne kadar olduğunu belirleyin. Her ay nereye ne kadar harcadığınızı bilirseniz bu tür acil durumlarda ilk vazgeçebileceğiniz harcamaları bilirsiniz. Örneğin telefon, internet, eğlence, televizyon aboneliklerini azaltma veya tamamen bırakmak vs.

Yeni bir iş bulduğunuzda, hemen harcamalarınızı arttırmak yerine bu hayatta kalma bütçesine sadık kalmaya çalışın; böylece, borcunuzu ödemek veya acil durum fonunuz için para biriktirebilirsiniz.

Borçlarınızı önceliklendirin

Temel yaşam giderlerinizi hallettikten sonra hangi borçların önce ödenmesi gerektiğini belirleyin. Kredi kartı, kredi, eş dost borcu…

Kredi kartlarında yalnızca asgari ödemeleri yapın ve mümkün olduğunca borçlarınız bitene ya da iş bulana kadar kredi kartı kullanmayın. 

Alacaklılarla konuşun

Borcunuz olan banka veya alacaklılarınızla konuşun, durumunuzu anlatın. Ha aradı ha arayacak paniğini yaşamaktansa siz arayıp onlarla konuşursanız belki size de uygun olan bir çözüm yolu sunabilirler.

Bugün işsiz kalsanız kaç ay idare edebilirsiniz?Hayatta sağlam durmak için beklenmedik durumlara karşı mümkün olduğunca hazırlıklı olmalıyız.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800