Altın mı? Altın Fonu mu?

Bankalardaki altına endeksli fonlar ile bildiğimiz fiziki altın arasındaki farkları bir okuyucusu Özlem Denizmen'e sordu. Bu cevapta altın ile altın fonu arasındaki farkları öğreneceksiniz.

Altın insanlık tarihinin en değerli madenlerinden birisi. Yüzlerce yıldır her nesilde ve toplumda altına yatırım yapılmıştır. Gerek altından yapılan ziynet eşyalar olsun gerekse de altının kendisi olsun daima ilgi çekmiştir. Günümüzde çeyrek altın, yarım altın, tam altın, 14 ayar altın, 22 ayar altın ve 24 ayar altın gibi çeşitli versiyonları olan bu yatırım türünün bir de dijital karşılığı vardır. Bankalar dijital kanallardan alım satımı kolaylaştırdı ve çeşitli fonlar da oluşturdu. Özlem Denizmen'e gelen soru ile altın türleri aralarındaki farkları inceleyelim.

"Bankalardaki altına endeksli fonlar ile fiziki altın arasında ne farklar var? Teşekkürler. Burak"

Merhaba Burak,

Fiziksel altın:

Çalınma riski var. Bu riske karşı bankada kiralık kasaya koyabilirsin. Dikkat aylık kiralık kasa maliyetini unutma. Kuyumcudan altın alırken % 5 alım satım farkı var.

Altın hesabı:

Hesaptan 1 TL karşılığında bile altın alabiliyorsun. Hesap işletim ücreti yok. %1 civarında alım-satım farkı var.

Anapara korumalı altın fonu: 

Paranla risk almak istemiyorsan anapara korumalı fon alabilirsin. Altının getirisinden fona katılım oranına göre faydalanıyorsun. Vadesi genelde 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor. Bankaya göre değişmekle beraber %1-3 civarında erken çıkış ücreti var.

Altın yatırım fonları: 

Anapara korumalı fonlara göre daha riskli fonlardır. Vadesi yok. Fon yönetim ücreti var.
Sağlık,sevgi ve para ile kal.

Altın yatırımcısıysanız bunları da okuyun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
serhat yücel
merhabalar; hocam 50.000 tl gibi bir birikimim var. sonradan okumaya karar verdim şu anda üniversite öğrencisiyim. kısaca hem okuyorum hem çalşıyorum. paramı reel sektörde bir iş kuramadığım yada okuldan dolayı bir girişimde bulunamadığım için banka veya fon gibi yerlerde değerlendirmek aklıma geldi. ödemem gereken bir kredim var ve aldığım maaş ile taksitlerim kafa kafaya geliyor. dolayısıyla günlük hayatımı idame ettiremiyorum. paramı 5 bin yada sizin önerinize göre değişik meblalarda parçalayıp bankaların altın fonlarına yatırsam sizce karlı olur mu? ya da sizlerin başka bir önerisi varsa dikkate almaya hazırım. bu arada yatırım yapacağım şeyin kazancının aylık olarak bana geri dönmesi gerekiyor. çok büyük bir çıkmaz içerisindeyim. lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz? şimdiden çok çok teşekkür ederim..