Alışverişkolik Olduğunuzu Gösteren 7 İşaret

Bir takıntı haline gelmedikçe alışveriş son derece normal bir şey. Bu kısa sınavı çözerek sizin alışveriş alışkanlığınız sorunlu mu bir bakın. Siz yada ailenizden biri alışverişkolik mi? İşte bu potansiyel sorunun farkına varmanızı sağlayacak 7 işaret. 1. Dolabınızda bir sürü açılmamış paket ya da etiketi çıkartılmamış kıyafet var...

Bir takıntı haline gelmedikçe alışveriş son derece normal bir şey. Bu kısa sınavı çözerek sizin alışveriş alışkanlığınız sorunlu mu bir bakın.

Siz yada ailenizden biri alışverişkolik mi? İşte bu potansiyel sorunun farkına varmanızı sağlayacak 7 işaret.

1. Dolabınızda bir sürü açılmamış paket ya da etiketi çıkartılmamış kıyafet var ise.
Halanızın size yılbaşında hediye ettiği süeterden sözetmiyoruz, sizin aldığınız ve hala paketini açmadığınız ya da etiketini söküp giymediğiniz kıyafetlerden  söz ediyoruz. Beki de bunların çoğunu ne zaman aldığınızı bile hatırlamıyorsunuz. Bakın bakalım dolabınızda, alt bölümde kutusundan çıkmamış ayakkabılar, ya da henüz güneş ışığı görmemiş ceketler var mı?

2. Sık sık  ihtiyacınız olmayan ya da satın almayı planlamadığınız şeyler sipariş ediyorsanız.
Aslında olmasa da olur bir sürü şeye para veririz. Siz kendinize benim özellikle ''Tutku''m yalnız hoş ayakkabılar ya da el yapımı çantalardır deseniz de aslında kırılgansınız. Sadece tek bir şeyi almaya olan merakınız bu durumu mantıksız olmaktan çıkartmıyor.

3. Bir tartışma ya da moral bozukluğu satın alma ihtiyacınızı ateşliyorsa.
Ani alışveriş dürtüsü psikolojik bir boşluğu doldurmaya yarıyor, yalnızlık, kontrolsüzlük ya da özgüvenin eksikliği bunu tetikleyebiliyor. Alışverişkolikler aynı zamanda duygusal dengesizlikler,yeme dengesizlikleri ve ani değişimler de gösteriyorlar. Araştırmalar,kötü bir günden sonra yemek yeme düzeninizde bir fark hissediyorsanız, alışverişkolik olmaya eğiliminiz de olabilir diyor.

4. Bir şey satın aldığınızda müthiş bir heyecan dalgasına kapılıyorsanız.
Alışverişkolikler, Birşeylere sahip olmaktan sonra değil ama sipariş verdikten sonra bir adrenalin yükselmesi yaşadıklarını söylüyorlar.Uzmanların dopamin  dedikleri beynin salgıladığı bu kimyasal, mutluluk veriyor. Tehlikeli olmasa da,  bu bağımlığa dönüşebilen bir durum.

5. Satın almalardan sonra pişmanlık hissi yükseliyorsa.
Bu suçluluk yalnızca büyük harcamalarda belirmez, dürtüleri ile alışveriş yapanlar aynı zamanda indirimleri çok kovalayan ve sıkı pazarlıkçı da olabilirler.bunlar alışveriş kolik olunmadığı anlamına gelmez ayrıca, alışverişlerden sonra duyulan pişmanlığı azaltmaya yetmez.

6. Alışveriş alışkanlıklarınızı gizlemeye çalışıyorsanız.
Alışveriş çantalarınızı kızınızın dolabına saklıyorsanız ya da ofisinizde online alışveriş yaparken omzunuzun üzerinden sürekli bir mesai arkadaşınızın sizi görüp görmediğini kontrol ediyorsanız,

Şiddetle muhtemel bu sizin ailenize, sevdiklerinize hatta belki de işinize ayırmanız gereken parayı harcıyor olduğunuz hissindendir.

7. Alışveriş yapmadığınız gün gergin hissediyorsanız.
Sabah kahvenizi içmediğiniz için gerginseniz bu anlaşılabilir, ama tüm gün oldu hala kredi kartımı kullanmadım gibi bir hisse kapılıyorsanız eğer, kaygılanmalısınız. Alışverişkolikler dışarı çıkmalarına engel durumlar olduğunda online alışveriş yapacakları ana kadar konsantrasyonlarını toparlayamadıklarını itiraf ediyorlar.

Yukarıda tarif edilenlerin çoğu size ya da sevdiğiniz birine uyuyorsa bile, hemen paniklemeyin. Uzun süredir bu konuda probleminiz olduğunu düşünüyor olsanız bile, korkmayın, bunları değiştirecek kuvvet sizin içinizde. Önce bu değişimin sizin sağlığınıza ve finansal geleceğinize ne kadar katkı sağlayacağını düşünün.

Yorumlar
Kalan Karakter 800