Zor insanlarla mücadelenin anahtarı!

Prof. Dr. Kültegin Ögel, zor insanların davranışlarını ve mücadelenin anahtarını anlattı.

İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar, “Zor İnsanlar” olarak adlandırıyor. Zor insanlar, toplumdan topluma, kişiden kişiye göre farklı olarak tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyorlar. Tüm zor insanların inatçı, hırslı ve kaprisli oldukları görülüyor. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek sizin elinizde…

Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında “zor insan” diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar.

“Coping With Difficult People / Zor İnsanlarla Başa Çıkmak” kitabının yazarı Robert M. Bramson bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor:

“Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.” Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir.
 

Bu noktada Acıbadem Sağlık Grubu Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kültegin Ögel zor insanların davranışlarını şu şekilde çeşitlendiriyor:

- Eğitimi, bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisinin çok iyi olduğunu düşünür.

- Öncelikleri belirlemede beceri sahibi değildir.

- Hatasını olgunlukla kabul etmez, sürekli açıklama yapıp kendini temize çıkarmak ister.

- Yavaş düşünür ve hareket eder.

- İşleri karıştırır.

- Hiç konuşmaz ve bilgi paylaşmakta zorlanır.

- Yanlış anlamakta ısrar eder.

- Karşısındakinin söylediklerine önem vermez.

- Bulunduğu pozisyonun farkını görüşmelerinde hissettirir.

- Karşısındakine saygı göstermez.

- Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünür.

- Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışır.

- Empati kuramaz.

- Her zaman ‘ben haklıyım’ der.

- Agresif İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunan bu kişilere sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve size yönelik saldırgan tavırlara kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.

- Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Gerektiğinde hatalarını ortaya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.

- Şikayetçiler: Karşındakine güvenmez.. Kendisine çok güvenmez. Eksik olan özgüveni saklamak için memnuniyetsiz, her şeyden ve herkesten şikâyet eden bir tavır içine girer. Bu insanlara “Başkalarının göremediklerini görüyorsun” şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın.

- Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.

- Gizlice Saldıranlar: Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler. Geri çekilmeyin. Şakaya vurun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800