Finansal Mutluluğunuz İçin 8 İpucu

Bu ipuçları ile evliliğinize finansal olarak doğru açıdan yaklaşın!

Paranın mutluluğu satın alamayacağını söylerler ama konu evliliğiniz olduğunda parayla ilgili konuşmanız size önemli mesafe kat ettirir. Sohbeti başlatmak için, size ve eşinizin bütçesine mutlu bir gelecek vaat etmek için özel olarak tasarlanmış liste burada!

Evlilik Yolunda Yapmanız Gerekenler:

1. Kendinize finansal check-up yapın

Birçok çift evlenmeden önce para hakkında konuşmayı erteleyebilir, ancak bu bilgi eksikliği oldukça riskli olabilir. Geçmişteki hatalar ikinizin de geleceğini etkileyebilir. Evlenmeden önce, her birinizin kaç tane kredi kartı olduğu ve paranızı nasıl harcadığınız (ikinizin de ne tür alışveriş zaafları olduğu dahil) gibi finansal durumlarınızı tanıyın. Eşinizin harcama alışkanlıklarını ve mali durumunu iyi anlamak, evlendikten sonra paranızı nasıl kullanacağınız konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır.

2. Eşinizin borçlarını bilin

Finansal hesaplarınızı birleştirmeden önce eşinizin borçlarını bilin. Gerekirse, borçları kapatmak için birlikte çalışabilirsiniz. Bu gerçekleşene kadar, mali durumunuzu ayrı tutun; örneğin, ortak bir hesap açmaktan, eşinize imza yetkisi vermekten kaçının. Gelecekte düğün görünüyorsa, en azından iyi bir kredi geçmişine ihtiyacınız olacak. Borçları ödemek konusunda daha fazla strateji öğrenin.

3. Evlilik ve sonrası için para biriktirin

Nişanlandığınızı ilan ettikten sonra, finansal hedefleriniz ve gelecekteki harcamalarınız için ayrılmış bir birikim hesabı açın. Genel olarak konuşursak, birçok uzman her ay toplam gelirinizin en az %10'unu birikime ayırmanızı önerir. Bir düğün için para biriktiriyorsanız, büyük gün için para biriktirirken normal birikimlerinize katkıda bulunmaya devam edebilmek için bu miktarı artırmayı düşünebilirsiniz. Düğün için destek alsanız bile, muhtemelen bir balayı veya yeni evinizin peşinatı için daha fazla para biriktirmek isteyeceksiniz.

4. İkinizin masraflarını karşılayacak bir bütçe oluşturun

Tüm faturalarınızı ve evraklarınızı toplayın ve kelimenin tam anlamıyla her kalemi masaya yatırın. Her ay ne kadar borcunuz olacağını, toplam gelirinizin ne kadar olacağını ve ay sonunda geriye gerçekten ne kadar kaldığını hesaplayın. Olası düğün veya balayı masraflarını hesaba katmayı unutmayın. Ayrıca, harcama limitleri belirlemek de yararlıdır. Bu sözleri vermeden önce, her birinizin önce diğeriyle konuşmadan harcayabileceğiniz belirli bir miktar üzerinde anlaşın.

5. Kimin neyi yöneteceğine karar verin

Finansal durumunuzu ele almak söz konusu olduğunda, her birinizin bir rol üstlenmesi iyi bir fikirdir. Örneğin, bir kişi günlük faturaları üstlenirken diğeri uzun vadeli yatırımlar ve emeklilik planları ile uğraşabilir.

Büyük Günden Sonra Yapmanız Gerekenler:

6. Hesapları birleştirmek mi birleştirmemek mi?

Evlilikte parayı yönetmenin birkaç farklı yolu vardır. Bu yüzden seçeneklerinizi tartın ve ikiniz için de en iyi yöntemin hangisi olduğunu bulun. Ortak hesap açmayı, bireysel hesaplarınızı birbirine bağlamayı veya ayrı hesaplarla devam etmeyi düşünebilirsiniz. Bu kişisel bir karardır, bu nedenle seçenekleri değerlendirin ve hangisinin yaşam tarzınıza uygun olduğuna karar verin.

7. Finansal date’iniz olsun

Para hakkında konuşmak sağlıklı ve süregelen bir diyalog biçimi olmalıdır - bir şeylerin ters gitmesini beklemek için hiçbir neden yok. Bu nedenle, her ay parayla ilgili ek görevler üstlenmek, gelecekteki finansal kararlar hakkında konuşmak ve hedeflerinize ulaşmak için birlikte kaydettiğiniz ilerlemeyi görmek için biraz zaman ayırın. 

8. Soyadınız değiştiyse bankanızı bu durumdan haberdar edin

Evlendiğinizde adınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, sürecin ülkeden ülkeye değiştiğini unutmayın. Bunun tüm bankacılık ve yatırım hesaplarınızı da değiştirmeniz anlamına gelebileceğini unutmayın. Süreç hakkında bilgi almak için bankanızı arayın, ziyaret edin ya da web sitesine bakın.

Para Biriktirirken Tasarruf Arkadaşı EdinFinansal okuryazarlık girişimcisi, ‘Moneye’ kurucusu Özlem Denizmen Hürriyet Pazar için yazdı: “Kendinize bir tasarruf arkadaşı bulun”

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store