Aranızdaki Para Tartışmalarına Son Vermenin Yolu

Eşinizi çok seviyorsunuz fakat iş paraya gelince sinirlerinize hakim olamıyorsunuz. Para eşinizle aranıza giren kara kedi mi?

Araştırmalar, çiftler arası en çok kavga nedenlerinden birinin de para konusu olduğunu söylüyor.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre çiftlerin yüzde 30'u ayda en az bir kez para yüzünden kavga ediyor. Yüzde 73'ü ise finans problemlerine çözümde ayrışıyor

İşte para kavgasını bitirmenin yöntemleri..

1. Partnerine haber vermeye gerek duymadan harcama yapanların oranı yüzde 70. Eşlerin birbirinden sakladığı ama evin ortasında gezip duran kocaman bir sorun; gizli borç. Eşinize karşı dürüst olun. Maddi durumunuz konusunda açık davranın. Her yaptığınız harcama olmasa bile önemli kalemleri partnerizle paylaşmaktan çekinmeyin.

2. Eşler arası en çok para kavgasının yaşandığı zamanlar düğün zamanları oluyor. evlilik ve düğün hazırlıkları dönemi stresli bir süreç. Örneğin çok büyük bir düğün isteyebilirsiniz ama bunu finanse edip etmeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu dönemde istekleri açık ve net olarak karşıdakine iletmek ve karşı tarafın isteklerinize bakışını önceden öğrenmek gerekiyor.

3. Bir insanla ömrünüzün sonuna kadar yaşamayı planlıyorsanız karşı tarafın emeklilik planlarını bilmek gerekir. Hayat ne getirir bilinmez. Sonraki yıllarda sıkıntıya düşmemek için ufak ufak kenara para ayırmaya başlayın.

4. Diyelim ki kirada otururyorsunuz ve her ay maaşınızın belli bir oranını kira olarak vermektense kendi evinizin kredisini ödemekten yanasınız. Ev almak için elinizi taşının altına koyun. İki tarafın da bu hedef için ortak katkısı gerekir.

5. Gelir ve giderlerinizi, adil katkıda bulunacağınız ortak bütçenizi belirleyin, ödemeleri bölüşebilirsiniz. Ahmet kira ve gıda masraflarını öderken, Ayşe ise faturalar ile eğlence masraflarını ödeyebilir.

Tartışırken ilişkiye zarar veren 7 hatalı davranışMutlu ve uzun soluklu bir ilişkiye sahip olmak için tartışırken bazı davranışlardan kaçınmanızda fayda var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800