İlk Defa Ev Kiralayacaklara 7 Tavsiye

Evlilik, başka bir şehre taşınma, yeni bir iş… Sebebi ne olursa olsun ilk defa ev kiralıyorsanız, dikkat etmeniz gereken önemli detaylar var. İşte ev kiralarken dikkat edilmesi gereken 7 tavsiye…

Bütçe Planlaması

Ev kiralarken ilk dikkat edilmesi gereken şey bütçe planlaması. Ödeyeceğiniz kira aylık gelirinizin %30’unu aşmamalı. Bütçenizi aşan evler güzel olsa da ödemelerde zorluk yaşamak istemezsiniz.

Ek Giderler

Evin kirasını öğrendik, peki hesaba katılmayan küçük sürprizlerden haberiniz var mı? Evin ısınma şekli ve aidat da ek giderleri belirlemede önemli detaylardan biri.

Muhit

Biraz dolaştıktan sonra evi beğendiniz, peki içerisinde yaşayacağınız muhiti tanıyor musunuz? Nostaljik bir daireyi çok beğenmiş olabilirsiniz, yetinmeyin. Buna ek olarak yaşayacağınız muhiti tanımak yapacağınız en doğru şey olur.

Toplu taşımaya olan uzaklık, mahalle kültürü gibi detayları da atlamamalısınız.

Eski Kiracı

Eğer imkanınız varsa evin eski kiracısı ile görüşüp daireden memnun olup olmadığını sorun. Böylece belki de aklınıza gelmeyecek sorunlardan haberdar olur, can sıkıcı sürprizleri önleyebilirsiniz.

Ev Sahibi

Evi buldunuz, şimdi ikinci aşamaya geçip ev sahibini ikna etmelisiniz. Ev sahibi ile görüşmeye giderken sorguya çekilmeye hazır olun. Kredi notunuzdan, maaş bordrosuna geniş bir yelpazeye sahip şaşırtıcı sorularla karşılaşabilirsiniz.

Sözleşme

Haklarınızı korumak adına kira sözleşmesine imza atmadan önce internetten araştırma yapmanızda fayda var. Sözleşmeye eklenmesi gerektiğiniz maddeleri de belirtip mutlaka sözleşmeye ekletin. Kiraya ne zaman zam yapılacağı ve oranının ne olacağı gibi konuları sözleşmede belirtebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800