Ev Kadını Sigortası Geliyor, Ev Kadınları da Emekli Olacak

Ev hanımlarının da emekli olmasının önünü açacak olan teklif yasalaşacak. Peki ev kadınları nasıl emekli olabilir? Sigortada aranan şartlar neler, emeklilik için nasıl başvuru yapabilirsiniz?

Hürriyet'in haberinde  yer alan bilgilere göre yeni tasarlanacak olan kanunda; öngörülen şartları sağlayan ev kadınları düşük primlerle isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı elde edebiliyor. Yani başkasının yanında çalışmayan kadınlar için de emeklilik artık mümkün olacak. Peki nasıl? 

2 4 Ev kadını sigortası için aranan şartlar neler?
Ev kadını sigortası için aranan şartlar neler?

1- Ev kadını sigortası için aranan şartlar neler?

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için aranan ilk şart 18 yaşından büyük olmaları ve başka bir yerde çalışmamaları. Buna ek olarak havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor.

2-Ticari ve tarımsal faaliyette bulunanlar sigortalı olabilir mi?

Bu faaliyetlerde bulunanlar sigortalı olamıyor. Ticari, tarımsal ya da mesleki faaliyetlerinden dolayı Gelir Vergisi'ne tabi olunmamalı.

3-Başvuru nasıl yapılır? 

Başvuru için ilk olarak, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınması gerekiyor. Ardından 'İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi' doldurulmalı ve kimlik fotokopisi ile başvuru yapılmalı. 

BES hakkında bilgi almak için tıklayın.

541,2 Liradan Başlıyor
541,2 Liradan Başlıyor

4 - Sigorta ne zaman itibariyle başlıyor?

Sigorta başlangıç tarihi ise; isteğe bağlı sigortalılık talep tarihini takip eden günden itibaren başlatılır.

5 - Ödenecek prim nasıl hesaplanılıyor?

Primler belirlenirken gelirler önemli bir kriter. Vergiden muaf olarak evde el işi yapan kadınlar, kendileri tarafından belirlenecek kazancın yüzde 32'si oranında prim ödeyecek.

6 - Ne kadar ödeme yapmak gerekiyor?

Yapılacak prim ödemesinin yüzde 20'si malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası, yüzde 12'si ise Genel sağlık Sigortası’ndan oluşuyor. 2018 yılı  için1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında yatırılacak en düşük prim tutarı '541,20 TL' olarak belirlendi.

7 - Sağlık hizmeti alabilir mi?

Sigorta primleri ödeniyor peki sağlık hizmetleri diğer prim ödeyenler gibi alınabiliyor mu diye merak edenlerin içini ferahlatalım. İsteğe bağlı sigortalı, ödediği primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanır. İsteğe bağlı sigortalı, 5 yıl prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanır.

Yaşı gelen primi eksik emekli adayları nasıl toplu para alabilir?

BAĞKUR KAPSAMINDALAR

8 - Kadınlar bu primi yatırınca hangi sigorta grubuna dahil olacak?

Ev kadınları bu kapsamda yatırılan primleriyle Bağkur kapsamında değerlendiriliyor. Normal bir  esnaf Bağkur için ayda 613 lira öderken, ev kadınları 158 lira daha az prim ödeyerek Bağkurlu olabiliyor.

9 - Ne zaman emekli olunur?

Emeklilik için kadın sigortalılar Bağkur kapsamında 9000 gün prim ödemek zorundalar. Emeklilik için diğer şartlar da aranmaya devam ediyor. Örneğin; emeklilik için 58 yaşını doldurmak gerekiyor. Öte yandan emekli olmadan önceki son 3.5 yılda bir işyerinde işçi olarak çalışmış olan kadınlar 9000 gün değil de 7200 gün üzerinden emekli olma şansına sahip.

10 - Daha az primle emeklilik mümkün mü?

Mümkün. Bunun yöntemi ise yaş haddi. Bugün isteğe bağlı olarak prim ödemeye başlayan kadınlar 5400 gün prim ve 61 yaş şartlarıyla yaş haddinden emekli olabiliyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
nezih osman özkan özkan
işten çıkarılan kişiler dışardan prim ödeme yapabilirmi.Tşk
Berrin Bozdag
Merhaba.Benim annem 62 yasında ve en hanımı daha önce hiç sigorta girişi olmadı.4 çocuk annesi ve ev hanımlarından emekli olmak istiyor.Evde patik örüp satıyor.Bunun için bilgi verebilirmisiniz
Nuran Karabaş
52 yaşındayım evde bir şey üretmeden ev hanımı olarak sigorta başlangıcı yapıp kaç sene sigorta ödemem gerekir ve ayda ne kadar ödemem gerekir? Kaç sene sonra emekli olurum
EDA KURTKAYA
merhaba, annem şuan bebeğime bakıyor. Yaklaşık 5 yıllık sigortası var. ben sigortasını ödemek istiyorum ama düşük primle nasıl ödeyebilirim?
Melek Dere
Merhabalar 1977 doğumluyum. 1998 yılında 3 ay sigorta girişim var. Evden çalışarak isteğe bağlı sigorta ödemeye başlamak istiyorum. 2 çocuğum var. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.
Gülsüm Çetin
Ben 2002 yurt dışına gitim Halla gidip geliyorum Türkiye’de hiç çalışmadım nasıl emekli olurum ev kadınıyım 39 yaşındayım
taner Ergün
Ben annemim yaşı 55. 7000 günü tamamlayabilir mi?
elif ocak
mrb. ev hanimi olarak yaptigim 5 6 tulbentle 541tl yi nasil odicez cok merak ediyorum.
elvan biniz
merhabalar ben calışmıyorum evdede bir işle meşgul değilim şuan .Ben ne yapmalıyım ve istege baglı olarak yatırsam nekadar yatırmalıyım??
Emine Mayil
Sigorta olmadan bir yerde çalışan ev hanımı bu haktan yararlanırmı??
Mustafa colak
Annem 68 dogumlu ciftfi nasil emekli olur kac yilda ayda ne kadar 3 cocugu var
aysel başel
merhaba , ben 50 yaşındayım ayda 1 sefer ev işine gidiyorum .evde ek iş yapmıyorum. bu kanundan yararlanabilirmiyim nasıl bir yol çizebilirim..teşekkür ederim
Songül Alpagan
Sigorta olduğu zaman ailenin tüm fertleri yararlanabiliyorlarmı acaba
Para Durumu
Merhaba konu ile ilgili SGK ya danışabilirsiniz. Alo 170 çağrı merkezinden de destek alabilirsiniz.
kemal gökce
iyi günler benim sorum Annem icin olacak Annem 61 yasinda köyde yasiyor simdiye kadar sigortali hic calismisligi yok. annem emekli olabilme imkani varmi cevremden duydugum bilgilere göre annem köyde süt satti ama üzerine hic bir belge yok veya 2005 tarihinde yurt disina kardesimin yanina seyahat etti burlardan yararlanma veya ev hanimi olarakistege bagli olarak emkli olmada en uygun altarnatif nederir nasil olur beni bilgilendirirmisiniz tesekür ederim buarada babam bagkurdan emekli.
Misafir
Peki biryer de calismiyorsak ve cal8siyor gosteremiyorsak ne kadar odemeliyiz