Tercih edilmek için 30 saniyeniz var!

Rekabetçi iş hayatında özgeçmişinizin öne çıkması için 30 saniye kadar kısa bir süre bile çok önemli. Bu süreçte dikkatleri çekemezseniz, görüşmeye bile çağrılmayabilirsiniz.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv
GÖZE ÇARPMALI
GÖZE ÇARPMALI

En iyi özgeçmişin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda tartışmalar devam ediyor. Ama görünümden çok içeriği için çalışmanızın daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. İçeriğin başvurduğunuz pozisyon için uygun olduğundan emin olduktan sonra özgeçmişinizin görünümü ile ilgilenebilirsiniz. Unutmayın, işveren sadece sizin özgeçmişinize bakmıyor. Diğer başvuruların yanında göze çarpan bir özgeçmişiniz olmalı. Bu yüzden hem sizin ne kadar iyi olduğunuz, hem de özgeçmişinizin ne kadar iyi ve özenli hazırlandığı önemli.

2 6 ÖZELLEŞTİRİN

Özgeçmişinizin içeriği başvurduğunuz iş için özel olarak hazırlanmış olmalı. Kişisel bilgilerinizi aynı kalacak ama önceki deneyimlerinizi yazarken, yeni başvuracağınız iş için aranan nitelikleri öne çıkarabilirsiniz. Başvurduğunuz yeni pozisyonun adının önceki işlerinizde geçtiğinden emin olun.

3 6 AÇIKLAYICI OLUN

Bu iş için en uygun kişi olduğunuzu tüm detaylarda belli edin. Önceki işlerinizi tarif ederken genel bir açıklama yazmak yerine, özgeçmişinizi okuyan kişinin kafasında soru işareti kalmayacak şekilde detaylı bilgiler verin. Başvurduğunuz iş için gerekli olacak deneyimleri özellikle vurgulayın.

4 6 BAĞLANTIYI KURUN

Yeni başvurduğunuz iş her zaman önceki deneyimlerinizle örtüşmeyebilir. Böyle durumlarda yeni iş için beklentilerin önceden yaptıklarınızla ne kadar benzediğini ortaya çıkarın. Karşınızdakinin bu bağlantıları kurmasını beklemeyin, siz neleri yapabileceğinizi anlatın.

5 6 YENİ İŞLE İLGİSİ OLANLARI ÖN PLANA ÇIKARIN

Kariyerinizde ilerledikçe daha uzun bir özgeçmişiniz olacak. Bu da asıl görünmesini istediğiniz deneyimlerin arada kaybolmasına neden olabilir. Yeni başvuracağınız iş ile ilgili olanlara daha çok detay verin, diğerlerine ise daha az yer ayırın. Böylece özgeçmişiniz incelenirken nerelere daha çok bakılması gerektiği ortaya çıkmış olur.

6 6 SORU SORULMADAN CEVAPLAYIN

İnsanların özgeçmişinize bakıp bir şeyleri tahmin etmelerini istemiyorsanız sorulacağını tahmin ettiğiniz soruların cevaplarını hem özgeçmişinizde, hem de başvuru metninde cevaplayın. Neden iş değiştirdiğinizi, daha önceki işlerinizdeki sorumluluklarınızı, neden bir süre çalışmaya ara verdiğinizi açıklayabilirsiniz.

İLGİLİ HABER: ÖZGEÇMİŞTE BU ÖZELLİKLERİNİZDEN MUTLAKA BAHSEDİN!

Etiketler özgeçmiş Kariyer
Yorumlar
Kalan Karakter 800