Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

İş hayatınızla ilgili önemli bir karar aldınız ve kariyerinize girişimci olarak devam etmeye karar verdiniz. Bu uzun ve sabır gerektiren yolda size ilham verebilecek bu kitapları okumanızda fayda var.

Girişimcilik son yılların gözde akımlarından birisi. Bazen yenilikçi bir iş fikrine sahip olanlar, bazen birikmiş parası olup bir iş kurmak isteyenler girişimleriyle yeni bir serüvene başlıyorlar. Unutmamaları gereken şey bu kararı onlardan önce alanlar da oldu. Onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. İşte girişimcilerin muhakkak okuması gereken kitaplar:

Akıldışı Ama Öngörülebilir - Dan Ariely

Davranışsal iktisatçı Dan Ariely’nin bu kitabında aslında her şey kontrolümüz altında gibi görünürken bile bizim hesaba katmadığımız etmenlerin aldığımız kararlar üzerindeki etkisini anlatıyor. Sosyal normlar, kültürel geçmiş insanların kararlarını nasıl etkiliyor görmek isteyen girişimciler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. 

Başarılı Olmak Bir Tercihtir - Rick Pitino

Rick Pitino’nun kitabını özetleyen cümle yine kitabının ön yüzünde yazıyor: Dünyadaki en önemli şey nerede olduğunuz değil, nereye gitmek istediğiniz.

Büyüleme - Guy Kawasaki

Guy Kawasaki girişimcilikle haşır neşir olmuş herkesin en az bir kez duyduğu bir isim. Eğer girişiminiz insanları büyülesin istiyorsanız birkaç sihirli önerisi var.

Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar resim: 0 

Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün - Seth Godin

Küçük ölçekli girişimcilerin büyük ölçekli girişim olabilmesi için gerekli olan yöntemleri anlatıyor. İçinizdeki devi uyandırabilecek kadar da tetikleyici bir kitap.

İş Modeli Üretimi - Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

Kitaplar arasındaki en teknik olan bu. Fakat bunda da alışılmışın dışında anlatımlar var. İş modeli girişimciliğin olmazsa olmazı. Bu kitap da size nasıl üretebileceğinizin yollarını gösteriyor.

Outliers - Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? - Malcolm Gladwell

Dergilerde, televizyonlarda başarılı insanların hikayelerini duyduğunuz zaman hep aynı şeylere denk gelirsiniz. Başarılı insanlar zeki ve hırslı. Malcolm Gladwell ise size başarılı insanlarla ilgili anlatılmayanları anlatmaya kararlı.

Starbucks – Howard Schultz

Starbucks dünyaca ünlü bir kahve markası oldu ama hikaye hiç de böyle başlamıyor. Starbucks'ta neden kahveye isminizin yazıldığını, koltukların kalitesinin böyle olmasının nedenini bu kitapta okuyabilirsiniz.

Zero to One – Blake Masters & Peter Thiel

Girişimci olmanın en zor yanlarından birisi sıfırdan bire gitmek. Yani işi kurmak ve para kazanır hale getirmek. Ünlü girişimci ve yatırımcı yazarların bu kitabı girişimciliğe başlarken yol arkadaşınız olacak. 

Girişimcilikle ilgili aklınıza takılan tüm soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800