Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Özellikle sabit işten kazancın yanı sıra ek bir gelir daha elde etmek, yani gelirimi artırmak istiyorum diyenler için iyi bir fikir olan stok fotoğrafçılığı, size uyurken para kazandırıyor. Elbette, buradan para kazanmanın incelikleri de var.

Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak, gelirimi artırmak istiyorum diyenler için bir pasif gelir kaynağı olabilir. Pasif geliri kısaca açıklamak gerekirse, size uyurken para kazandıran gelir kaynağı diyebiliriz. Bu arada, ‘Uyurken nasıl para kazanılır?’ diyorsanız, bu yazıya göz atmanızda fayda var. 

Konumuza dönersek, önce stok fotoğrafçılığın ne olduğunu anlatmakla başlayalım.

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Bir makaleyi desteklemek veya bir reklamda kullanmak üzere görsele ihtiyaç duyulduğunda, özel çekim yaptırmak ya da bir fotoğrafçının kataloğundan satın almak yerine artık daha hesaplı ve kolay ulaşılır bir yöntem bulunuyor; stok fotoğraf sitelerinden görsel indirmek! Herhangi bir afişte, reklamda, basılı materyalde ya da dijital ortamda kullanılmak istenilen fotoğraflar, stok fotoğraf sitelerinden indiriliyor. Peki bu siteler bu fotoğrafları nereden elde ediyor? İşte bu sitelerde karşımıza çıkan görseller, bazen amatör bazen de uzman fotoğrafçılar tarafından yüklenmiş oluyor. Bu iş modeline de stok fotoğrafçılığı deniliyor.

Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır?

‘Fotoğraf çekiyorum, siteye yüklüyorum, para kazanıyorum, bu kadar basit!’ gibi düşünebilirsiniz ancak, o kadar da basit değil. Bu işin de her iş gibi incelikleri var.

Öncelikle fotoğrafların iyi kalitede olması, açısı, ışığı ve en önemlisi ihtiyaçları karşılaması önemli. Çektiğiniz fotoğraf her şey olabilir; bir mizansen ( sevgi gösteri,tartışma, mutlu aile, bayram yemeği vs..) doğa, sokak, para, ev, ofis ortamı veya bir eşya… Burada nelerin en çok talep edildiğini bilmek, reklamlarda, web sitesinde ya da bir afişte kolaylıkla kullanılabilir olmasını sağlamak ve ona göre yol izlemek akıllıca olur diyebiliriz. Bir de fotoğraflarda kullandığınız kişilerden mutlaka izin almalısınız. Stok fotoğraf sitelerinde bulunan belli bir model sözleşmesi mevcuttur. Bu sözleşmeyi imzalatmadığınız hiçkimsenin fotoğrafını kullanamazsınız. 

Fotoğraflarınızı stok fotoğraf sitesine yükleyebilmeniz için önce üyelik şartlarını yerine getirmelisiniz. Çektiğiniz fotoğrafların, site tarafından belirtilen koşullarda ve kalitede olması gerekiyor.  Fotoğrafların arama sonuçlarında çıkması için iyi bir etiketleme ve açıklama yapmak faydalı oluyor. Siz yükleme yaptıktan sonra, görselin tam olarak sitede yer alması, sitenin onayından geçtikten sonra oluyor.

Site şartlarına göre her sattığınız görselden belli bir komisyon alıyorsunuz. Dolayısıyla yüklediğiniz görsel satıldıkça, siz de para kazanıyor oluyorsunuz.

Ancak aldığınız komisyon, yüklediğiniz görselin boyutuna, kalitesine ne kadar çok satıldığını göre yükselebiliyor.

Sonuç olarak iyi bir makineyle, profesyonelce çekilmiş fotoğraflar daha çok kazandırıyor. Bunun için belki online fotoğrafçılık kursları almayı düşünebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store