Hangi banknotun üzerinde kim var?

Her gün elinize geçen paraları ne kadar tanıyorsunuz? Paraların arka yüzünde bulunan kişilerin kimler olduğunu biliyor musunuz?

1 6 Ordinaryus Profesör Aydın Sayılı
Ordinaryus Profesör Aydın Sayılı

5 TL’nin arka yüzünde, dünyada bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamayı başaran ilk kişi, Aydın Sayılı yer alır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan yurtdışına öğrenci gönderme sınavında dereceye girerek Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi okumaya hak kazanmış, 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nden doktora derecesi almıştır. Almış olduğu bu doktora, dünyada bilim tarihi konusunda alınan ilk doktora derecesidir. 

2 6 Matematikçi Cahit Arf
Matematikçi Cahit Arf

10 TL’nin arka yüzünde, dünyaca ünlü matematikçimiz Cahit Arf yer alır. Kendi adıyla anılan “Arf Sabiti“, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulunmuş, Alman Matematikçi Helmut Hesse ile birlikte, Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirmiştir.

3 6 Mimar Kemaleddin
Mimar Kemaleddin

20 TL’nin arka yüzünde, imza attığı mimari eserler ve eserlerindeki tarz ile ulusal mimarlık akımının öncülerinden biri olarak kabul edilen Mimar Kemaleddin yer alır. Hababam sınıfı filminin çekildiği Çamlıca Kız Lisesi, Mimar Kemaleddin’in eserlerinden biridir.

4 6 Romancı Fatma Aliye Hanım
Romancı Fatma Aliye Hanım

50 TL’nin arka yüzünde İlk kadın romancımız, ilk kadın felsefecimiz, edebiyatımızda ilk kez çeviri yapan, kadın haklarından ve kadın-erkek eşitliğinden ilk kez bahseden ve hakkında ilk defa monografi yazılan Fatma Aliye Hanım yer alır.

5 6 Bestekâr Buhurizade Mustafa Efendi
Bestekâr Buhurizade Mustafa Efendi

100 TL’nin arka yüzünde klasik Türk müziğinin kurucusu olan Buhurizade Mustafa Efendi yer alır. Bestelerindeki melodi zenginliği çok kuvvetli olan sanatçı; peşrev, saz semaisi, kâr, beste, semai, ayin, na't, durak, tevşih, tekbir, sala ve ilahi olmak üzere Türk müziğinin hemen her formunda eser vermiştir. "Itrî" adıyla bilinen bestekarın Bugüne notalarıyla gelebilen parça sayısı 42 ise de 1000'e yakın bestesi olduğu bilinmektedir.

6 6 Halk Ozanı Yunus Emre
Halk Ozanı Yunus Emre

200 TL’nin arka yüzünde, Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden, alim ve halk şairi Yunus Emre yer alır. Eşitlik ilkesini benimsemiş ve bunu eserlerine yansıtmış olan Yunus Emre, Anadolu’nun en büyük Türk ozanlarından biridir.

Etiketler para
Yorumlar
Kalan Karakter 800