TEV'in yeni eğitim yılı için başvuru tarihleri belli oldu

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) 2023-24 akademik yılı bursları için başvuru başlangıç ve bitiş tarihleri belli oldu. İşte TEV bursları ile ilgili detaylar...

Güncelleme:

Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan meslek lisesi, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verdiği destekleri çoğaltarak sürdüren TEV, bir önceki yıla göre burs tutarlarını %100’e yakın bir oranda artırdı.

TEV başvuruları ne zaman?

TEV’e yurt bursu için 15 – 31 Ağustos; üstün başarı bursu için 28 Ağustos – 17 Eylül; üniversite bursu için 4 – 24 Eylül; meslek lisesi, yüksek lisans ve doktora bursları için 11 Eylül – 15 Ekim; üstün başarı sanat bursu içinse 16 Ekim – 6 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek başvurular, tev.org.tr adresinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilebilir.

TEV burs destekleri ne kadar?

Türkiye’nin köklü sivil toplum kuruluşlarından Türk Eğitim Vakfı’nın, yeni dönemde vereceği aylık burs destekleri meslek lisesi için 1.100 TL, eğitim-yükseköğretim için 2.500 TL olarak belirlendi. 2023-24 akademik yılında ayrıca TEV’in yüksek lisans bursu 3.750 TL, üstün başarı bursu 5.000 TL, doktora bursu 5.000 TL oldu. Önceki yılın iki katına çıkarılan ek burs ödemeleri ise yemek ek bursu için 700 TL, erişim-ulaşım ek bursu için 300 TL, kitap-kırtasiye ek bursu için 200 TL olarak açıklandı.

TEV'in yeni eğitim yılı için başvuru tarihleri belli oldu resim: 0

15.500 bursiyer

Yeni dönemde Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) ve yurt bursiyerleri de dahil olmak üzere TEV’in toplam bursiyer sayısı ise 13.300’ten 15.500’e yükseldi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin hemen ardından, afetten en üst düzeyde etkilenen öğrenciler için bir başvuru çağrısı yapan TEV, 94 bin başvurunun arasından seçilen, ebeveyn veya kardeş kaybı yaşayan, kendisi yaralanan ya da evi yıkılan 1.360 yükseköğretim öğrencisine Mart-Haziran 2023’te dört aylık burs desteği sağlamıştı. Dört aylık periyotta destek alan afetzede öğrenciler arasında eğitimine devam edecek olanların, 2023-24 akademik yılından itibaren TEV Eğitim-Yükseköğretim Bursiyeri olarak devam etmelerine karar verildi.

Türk Eğitim Vakfı’nın, tamamı çevrimiçi olarak gerçekleştirilen burs başvuru süreçleri ve potansiyel bursiyerlerde aranan kriterler hakkında detaylı bilgiler için tev.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

TEV nedir?

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 270 bin yurt içi ve 2 bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 31 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Sibel Kutlular
İslami ilimler k.maras istiklal ünv.baslayacagim insaallah.burs için başvurmuştum. E mail den ve daha çok 05053573797 num mesaj gond.sevinirim.tesekkurler
Sibel Kutlular
İslami ilimler k.maras istiklal ünv.baslayacagim insaallah.burs için başvurmuştum. E mail den ve daha çok 05053573797 num mesaj gond.sevinirim.tesekkurler