TEV, yeni dönemde vereceği aylık burs desteklerini açıkladı

Türkiye’nin köklü sivil toplum kuruluşlarından Türk Eğitim Vakfı, 2023-24 akademik yılında başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan meslek lisesi, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine vereceği burslarla ilgili kararlarını açıkladı. İşte TEV'in yeni dönemde vereceği burs miktarları...

Güncelleme:

56 yıldır eğitimde fırsat eşitliği için çalışan TEV, bir önceki yıla göre burs tutarlarını %100’e yakın bir oranda artırırken, bursiyer sayısını ise 15.500’e yükseltti.

6 Şubat depremleri sonrasında dört aylık bir periyotta destek verilen afetzede öğrencilerin burslarının 2023-24 akademik yılında sürdürüleceğini açıklayan TEV ayrıca, önceki akademik yılın sonunda bursu kesilme durumunda olan tüm bursiyerlerinin burslarının yeni dönemde de devam ettirilmesine karar verdi.

TEV’in yeni dönemde vereceği aylık burs destekleri

2023-24 akademik yılı için burs başvurularını eylül ayı başında almaya başlayacak olan Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV), yeni dönemde vereceği aylık burs destekleri;

  • Meslek lisesi: 1.100 TL
  • Eğitim-yükseköğretim: 2.500 TL
  • Yüksek lisans bursu: 3.750 TL, 
  • Üstün başarı bursu: 5.000 TL,
  • Doktora bursu 5.000 TL olarak açıklandı.

Ayrıca önceki yılın iki katına çıkarılan ek burs ödemeleri ise yemek ek bursu için 700 TL, erişim-ulaşım ek bursu için 300 TL, kitap-kırtasiye ek bursu için 200 TL olarak duyuruldu.

Toplam 15.500 bursiyer

Yeni dönemde Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) ve yurt bursiyerleri de dahil olmak üzere TEV’in toplam bursiyer sayısı ise 12.220’den 15.500’e yükseldi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin hemen ardından, afetten en üst düzeyde etkilenen öğrenciler için bir başvuru çağrısı yapan TEV, 94 bin başvurunun arasından seçilen, ebeveyn veya kardeş kaybı yaşayan, kendisi yaralanan ya da evi yıkılan 1.360 yükseköğretim öğrencisine Mart-Haziran 2023’te dört aylık burs desteği sağlamıştı. Dört aylık periyotta destek alan afetzede öğrenciler arasında eğitimine devam edecek olanların, 2023-24 akademik yılından itibaren TEV Eğitim-Yükseköğretim Bursiyeri olarak devam etmelerine karar verildi.

TEV, deprem yılında burslarına kesintisiz devam ediyor

Devlet kurumlarından sonra en yüksek sayıda burs veren kurum olan TEV, özellikle ülkemizi derinden sarsan deprem felaketinin ardından tüm imkânlarını afetten etkilenen bursiyerleri ve eğitim çağındaki tüm gençler için seferber etmeye devam ediyor. TEV, geride bıraktığımız akademik yılın sonunda bursu kesilme durumunda olan tüm bursiyerlerinin burslarının 2023-24 akademik yılında da devam ettirilmesine ve belgeye dayalı olarak bir dönem veya bir öğretim yılı daha uzatılmasına karar verdi.

TEV nedir?

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 270 bin yurt içi ve 2 bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 31 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

TEV burslarıyla ilgili detaylı bilgiye, www.tev.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800