Pilot nasıl olunur, şartları neler?

Pilotluk zor olsa da en gözde mesleklerden biri. Birçok şirket uçuş sayılarındaki artış ve filolarındaki genişlemeden sonra pilot arayışına girişti. Her ne kadar pilot maaşları 50 bin liranın üzerinde olsa da pilot eğitimi için istenen ücretler 2 milyon lirayı bulabiliyor.

1 10 PİLOT OLMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?
PİLOT OLMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonları, sivil havacılık sektörüne ihtiyaç duyulan pilot eğitimlerini vermektedir. Türkiye’nin en büyük havayolu firması THY’nin de Pilot Akademisi bulunuyor. Ayrıca ilk özel havayolu şirketlerinden Pegasus da pilotluk eğitimi veriyor.

2 10 PİLOT OLMAK İÇİN NEREDEN MEZUN OLMALI?
PİLOT OLMAK İÇİN NEREDEN MEZUN OLMALI?

Uçuş eğitimi almak için Türk Sivil Havacılık Mevzuatına göre lise mezunu olmak yeterlidir. Ancak havayolu işletmeleri çoğunlukla üniversite mezunu pilot istihdamını tercih etmektedir. Lise mezunu olanların havayollarında pilot olarak istihdam edilme şansı düşüktür. Üniversite mezunları arasında da çoğunlukla teknik eğitim alanların tercih edildiği görülmektedir.

3 10 PİLOTLAR HANGİ TESTLERDEN GEÇER?
PİLOTLAR HANGİ TESTLERDEN GEÇER?

Havayolları, pilot adaylarını işe almadan DLR olarak adlandırılan veya buna benzer testlerden geçirmektedir. Bu testlerden başarılı olmak için adayın görsel hafıza, duyu organları arasındaki koordinasyon, konsantrasyon, temel fizik kavramları, üç boyutlu düşünme, algılama hızı ve geçici bellek gibi kriterler ölçülmektedir. Bu özellikleriniz zayıf ise eğitimlerinizi tamamlasanız bile havayollarında pilot olarak istihdam edilebilmeniz mümkün gözükmemektedir.

4 10 PİLOTLUK İÇİN İNGİLİZCE SEVİYESİ NEDİR?
PİLOTLUK İÇİN İNGİLİZCE SEVİYESİ NEDİR?

Sadece pilotluk mesleğinde değil havacılık sektörünün bütün çalışanlarının İngilizceye hâkim olması çok büyük önem arz etmektedir. Eğitim ve sınavlar İngilizce yapılmakta olup mesleki tüm dokümanlarda İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Pilotluk mesleğine adım atmadan önce İngilizce eğitimi konusu muhakkak çok iyi düzeyde çözülmelidir. Konuşma, anlama düzeyinde iyi İngilizcesi olmayanların havayolları tarafından işe alınma imkânı yok gibidir.

5 10 HAVA YOLU PİLOT LİSANSI NE KADAR?
HAVA YOLU PİLOT LİSANSI NE KADAR?

Havayolu pilotu  (ATPL) lisansına sahip olmak için ödenmesi gereken ücretler, okullar arasında farklılık göstermekle beraber ortalama 80.000-140. 000 Euro civarındadır. Bazı okullar fiyatlarını, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün asgari süre gerekliliklerine dayalı olarak belirlemektedirler; örneğin; hususi pilot lisansı için 45 saat gibi.  Diğerleri ise fiyatlarını, "ortalama tamamlama süresi" rakamına dayalı olarak belirlemektedirler.  Bazı okullar kitapları ve materyalleri, yer eğitimini, uçuş testini ve yazılı sınav ücretlerini fiyatlarına dâhil etmektedirler. Bazıları ise etmemektedirler.

6 10 PİLOTLUK ŞARTLARI NELER?
PİLOTLUK ŞARTLARI NELER?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği pilot olmak için aranan ön koşullar şöyle:

 • Öğrenci pilot lisansı için müracaatlarda şu şartlar aranır. (SP)
  İlk yalnız uçuşundan önce 17 yaşını tamamlamış olmak. Ancak entegre kurslara başlayacak adaylar için 16 yaşını tamamlamış olmak yeterlidir.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 • SHGM tarafından veya SHGM'ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.
7 10 HUSUSİ PİLOT LİSANSI İÇİN ARANAN ŞARTLAR: (PPL)
 HUSUSİ PİLOT LİSANSI İÇİN ARANAN ŞARTLAR: (PPL)
 1.  En az 18 yaşında olmak.
 2. En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 3. SHGM tarafından veya SHGM'ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2’nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.
 4. SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
 5. Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş eğitiminin tamamlanmasından sonra 6 ay içinde girilecek yetenek testinde başarılı olmak.
 6. Gece uçuşu yetkisi isteniyorsa gerekli eğitimleri almış olmak.
 7. Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.
8 10 TİCARİ PİLOT LİSANSI İÇİN ARANAN ŞARTLAR (CPL)
TİCARİ PİLOT LİSANSI İÇİN ARANAN ŞARTLAR (CPL)
 • En az 18 yaşında olmak.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 • SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.
 • SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
 • Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş yetenek testinde başarılı olmak.
 • Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.
9 10 HAVAYOLU NAKLİYE PİLOTU LİSANSI İÇİN ARANAN ŞARTLAR (ATPL)
HAVAYOLU NAKLİYE PİLOTU LİSANSI İÇİN ARANAN ŞARTLAR (ATPL)
 • En az 21 yaşında olmak,
 • En az lise veya dengi bir okul mezunu olmak,
 • SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak,
 • CPL(A) ve çok motor IR(A) sahibi olmak,
 • SHGM tarafından yetkilendirilmiş Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi eğitimini tamamlamak,
 • Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş kontrolünde başarılı olmak,
 • Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak,
 • MCC kursu görmüş olmak.
10 10 ALETLİ UÇUŞ YETKİSİ ADAYLARINDA ARANAN ŞARTLAR (IR)
 ALETLİ UÇUŞ YETKİSİ ADAYLARINDA ARANAN ŞARTLAR (IR)
 • İlgili sınıfta geçerli sağlık sertifikasına sahip olmak.
 •  SHGM tarafından onaylı bir programa uygun olarak, onaylı bir uçuş eğitim organizasyonunda teorik bilgi ve aletli uçuş eğitimi almak.
 • Aletli uçuş eğitimi; hususi pilot veya ticari pilot lisansına sahip bir pilot tarafından SHGM tarafından onaylı bir uçuş eğitim organizasyonunda alınabileceği gibi, sıfırdan başlayan ve devamlılık isteyen entegre bir kurs takip edilerek ticari pilot sertifikası ile birlikte de alınabilir.
 • Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş kontrolünde başarılı olmak.
 •  IR(A) için müracaat sahibi, gece yetkisini içeren PPL(A) ya da CPL(A) sahibi ve sorumlu pilot olarak uçulmuş 50 saat seyrüsefer uçuşu tecrübesine sahip olmalıdır. IR(A) için helikopter seyrüsefer tecrübeleri de kredilendirilir. Bunun için en az 10 saati uçakta olmak kaydıyla helikopter seyrüsefer uçuşunun 40 saati kredilendirilir.
Yorumlar
Kalan Karakter 800