Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi döneminde eğitimin uzaktan olması bazı şartları zorlaştırsa da Milli Eğitim Bakanı Özer, yüz yüze eğitim için net tarih vererek şartları açıkladı. Şartlar ve tarihlerin belirlenmesiyle birlikte işte çocuğunuzu anaokuluna yazdırırken muhakkak bilgi alıp dikkat etmeniz gereken noktalar;

Her anne ve baba çocuğunun iyi bir eğitim almasını ister. Çocuğun eğitim hayatının ilk adımı okul öncesi eğitimin, doğru ve düzgün olması son derece önemlidir. Okula adaptasyon, öğretmenlerle olan ilişkiler gibi iletişim ve aynı zamanda öğrenme kabiliyetlerini kazandıran anaokulunun seçimi hayati bir öneme sahiptir. Pandemi döneminde eğitimin uzaktan olması bazı şartları zorlaştırsa da Milli Eğitim Bakanı Özer, yüz yüze eğitim için net tarih vererek şartları açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül'de tüm kademelerde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlanacağını belirtti. Buna göre 1-3 Eylül tarihleri arasında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerine yönelik uyum eğitimi yapılacak. Okulların açılışı öncesinde öğretmenlere salgın ve okulların yeniden açılması sürecine ilişkin seminerler verilecek. Seminerlere okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenleri 31 Ağustos'ta, diğer sınıfların öğretmenleri 1-3 Eylül'de katılacak.

Şartlar ve tarihlerin belirlenmesiyle birlikte işte çocuğunuzu anaokuluna yazdırırken muhakkak bilgi alıp dikkat etmeniz gereken noktalar;

Eğitim kurumunda çalışan tüm personelin ve mekan pandemi koşullarında eğitime ne derece hazır? Koronavirüs salgınında tabii ki de en önemli şey insan sağlığı, bu noktada eğitimin verileceği ortamın temizliği, havalandırması, dezenfekte edilme aralığı ve çalışanlarının temizlik maske mesafe kuralına ne derece uyduğu en önemli kısımdır.

Eğitim veren öğretmen başına kaç çocuk düşüyor? Çocuğunuzun eğitim alacağı alan çok kalabalık olmamalı, eğitim ile yeni tanışacağı için çocuğunuz ile öğretmeni arasında bir bağ kurulmalı bu noktada öğretmenin ilgisinin çocuğunuzun üzerinde olması için öğretmen başına düşen çocuk miktarının maksimum 15 olması kritik.

Öğretmenlerin seviyesi anaokulunda son derece önemlidir. Eğitimin temellerinin atılacağı bu yaşta, çocuğu anlayıp onun algılarını açık tutacak bir tecrübeli sakin güler yüzlü işini severek yapan bir öğretmenin eğitim vermesi dikkat etmeniz gereken hususlardan.

Kayıt yaptırmak isteyeceğiniz okulun menüsü nasıl? Çocuğunuzun gelişimi için önemli öğünlerden biri olan öğlen yemeğini verecek olan okulun menüsü önemlidir. Menüler sebze meyve ağırlıklı mı yoksa fast food ve işlenmiş gıda üzerine mi servis yapılıyor, buna dikkat edin.

Eğitim verilen binanın sağlamlığı da dikkat edilmesi gereken noktalardandır herhangi bir afete karşı eğitim verilen bina sağlam mı gerekli tahliye işlemlerinin yapılması için teçhizatlar var mı, buna da bakmanız gerekir.

Eğitim verilen yerin alanı nasıl ve bahçesi var mı? Yine çocuğunuz eğitim görmesine karar vereceğiniz yerde bakmanız gereken durumlardan. Çocuklarınız eğitim görürken her zaman kapalı alanda kalmamalı günde en az 2 defa bahçe aktivitesi de yapmalıdır.

Yapılan aktivitelerin uygunluğu nasıl? Çocuğunuz yeni yeni yaşıtlarıyla etkileşime girdiği bu dönemde paylaşım ve dostluk kurma üzerine düzenlenen oyunların çocuklara hitap etmesi de yine o eğitim kurumunda bakmanız gereken noktadır.

 

Super-App Nedir? Gerçekten Süper Gücü Var mı? Finansal Okuryazarlık Girişimcisi Özlem Denizmen, Fintechtime okurları için kaleme aldı, “Super-App Stratejiniz Hazır mı?”

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store