Çocuklara gönüllü olmayı öğretin!

Hepimiz gönüllü olmanın kalbimiz ve ruhumuza iyi geldiğini biliyoruz. Çocuklara gönüllülüğü öğretmek, ödüllendirici deneyimlere ve büyük yararlara kapı açar.

Çocuklarınızın 'gönüllü olma' ile tanıştıklarında ne kadar yaratıcı olduklarını, size değişik fikirlerle geldiklerinde görünce anlayacaksınız.

1. Erken yaşta başlatın
Çocuklara ne kadar erken yaşta gönüllü olmayı öğretirseniz, bunu alışkanlık haline getirmeleri daha kolay olur.

İhtiyacı olan çocuklarla oyuncaklarını paylaşmasıyla işe başlayabilirsiniz ya da birlikte huzurevini ziyaret edebilirsiniz.

2. Tutkularını paylaşmalarına izin verin
Çocuklar büyüdüklerinde çeşitli aktiviteler ilgilerini çeker.

Spor, dans, resim.. tutkuları ne olursa olsun onlara tutkularını başkalarıyla paylaşabileceklerini gösterin.

Çocuklarınızla konuşun ve onlara tutkularının ne olduğunu sorun.

3. Çocuklarınızı kapsayacak yerler bulun
Genç gönüllülerle çalışan organizasyonları bulun ya da kendiniz çeşitli faaliyetler düzenleyin. Bir parkı veya deniz kenarını temizlemek için bir gün düzenleyebilirsiniz.

4. Basit tutun
Hepimiz çok meşgulüz. Kendimiz ve çocuğumuzun yapılacaklar listesine bir dizi madde ekliyoruz. Taleplerinizi basit tutarsanız onları yapacakları şey konusunda daha çok yüreklendirirsiniz.

5. Birlikte gönüllü olun
Bir şeyler için birlikte gönüllü olmak, ailecek daha fazla vakit geçirmektir ve bu da daha mutlu ve sağlıklı bireyler anlamına gelir.

Gönüllülüğü bir aile değerine dönüştürürseniz çocuklarınızın kendi çözüm yollarını bulması daha kolay hale gelecektir.

Çocuklara olumlu davranışlar kazandırmak için bu tüyoları uygulayınUzman psikolog Deniz Bayel'in çocuk eğitimi hakkındaki bu tavsiyelerini takip ederek, çocuğunuza olumlu davranışlar ve alışkanlıklar kazandırabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store