Yeni Yıl, Yeni Bir Finansal Başlangıç

Bugün hayatımda yeni bir başlangıç yapmak ve finansal hayatıma çeki düzen vermek istiyorum, nereden başlasam diyenler, bu yazı tam sizler için.

1 9 Hesap işletim ücretlerinizi kontrol edin
Hesap işletim ücretlerinizi kontrol edin

Bankanızın internet sitesine girin ve hesabınız, para transferleriniz, fatura ödemeleriniz vb için ödediğiniz masrafları inceleyin. Fazla olduğunu düşünüyorsanız daha uygun seçenekler sunan bankalara geçmeyi düşünebilirsiniz. Bu kararı alırken bankaların müşteri hizmetleri anlayışının size uygun olanını seçmeyi de unutmayın.

2 9 Vadeli Hesap faiz oranınızı bilin  

Vadeli hesabınızdan kazandığınız faiz oranını inceledikten sonra diğer banka alternatiflerine de göz atın. Daha iyi oranlar bulursanız bankanızı arayarak yükseltmelerini talep edebilirsiniz.

3 9 Birikim hesabı açın

Elinizin değmeyeceği, gözünüzün görmeyeceği bir birikim hesabı açın. 3’e 5’e bakmadan elinize geçen her ekstra parayı buraya atın. Ayrıca aylık gelirinizin de en az yüzde 10’unu orada biriktirin.

4 9 Bireysel emeklilik hesabınıza bakın

Fonları ve getirilerini inceleyin. Müşteri temsilcinizle konuşun, getirisinden memnun değilseniz fon değişikliği talep edebilirsiniz.

5 9 Kredi kartı aidatınızı öğrenin

Kartlarınıza ödediğiniz aidatı kredi kartı ekstrenizden de görebilirsiniz. Bulamadıysanız arayın bankanızı sorun. Kartınız size ödediğiniz aidat kadar fayda sağlamıyorsa daha düşük aidatı olan kart seçeneklerine bakın.

6 9 Temel zaafınızın farkına varın

Kredi kartı ekstrelerinizi incelerken bakın bakalım en çok “istek” harcamasını nereye yapmışsınız. İşte bu sizin zaafınız. Kendinize bu günden sonra “istek” harcaması yaparken iki kere düşünme sözü verin. Örneğin her gün 10 liraya kahve alıyorsanız bu ayda 300 tl eder. Sadece kahvenizi yanınızda taşıyarak 300 lira biriktirebilirsiniz.

7 9 Paketlerinizi dikkatle inceleyin

Ödediğiniz telefon, internet, televizyon, müzik, film… ne kadar aboneliğiniz varsa hepsini alın önünüze, ne kadarlık bir paket almışsınız, ne kadarını kullanıyorsunuz detaylı inceleyin. Örneğin bütün gün işte internet kullanıyorsanız internet paketinizi düşürün, sinema paketi olan televizyon aboneliğinizde hiç film izlemiyorsanız iptal ettirin gitsin.

8 9 Faturaları düşürün
Faturaları düşürün

Elektrik, su, doğalgaz… tüm faturalarınız konusunda nasıl bir tasarruf yapabileceğinizi planlayın, evde kaç kişi varsa hepsi ile aynı masa etrafında oturup bu konuda onlardan da destek isteyin. Faturalardan ettiğiniz tasarrufu da birikim hesabınıza koyun.

9 9 Her gün yeni bir şey öğrenin
Her gün yeni bir şey öğrenin

İnternet elinizin altında, finansal konularda merak ettiğiniz bir konuda her hafta yeni bir bilgi, kelime… öğrenin. Bilginiz arttıkça finansal hayatınızdaki gelişmelere siz bile inanamayacaksınız.

Yorumlar
Kalan Karakter 800