Tek Gelirle Nasıl Yaşanır?

Ailenizin geçimini sağlayan iki kişinin gelirinin bire düşmesinin daha iyi olacağına karar verdiğinizi varsayalım. Bu, birinizin ev ile ilgili daha fazla sorumluluk alacağı anlamına gelir.

Ailenizin geçimini sağlayan iki kişinin gelirinin bire düşmesinin daha iyi olacağına karar verdiğinizi varsayalım. Bu, birinizin ev ile ilgili daha fazla sorumluluk alacağı anlamına gelir. Çocuk varsa onun bakımını üstlenmenizi, temizlik işlerini devralmanızı ve diğer birçok şeyi de kapsayabilir. Tek bir gelirle yaşama adımını atmadan önce şu adımları göz önünde bulundurun.

İşte tek gelirle yaşayabilmeniz içi izlemeniz gereken 6 strateji:

1. Acil Durum Fonunuz Olsun

Bir acil durum fonuna sahip olmak, tek bir gelirle yaşama endişesini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, tıbbi masraflar veya beklenmedik, öngörülemeyen masraflardan korunmanıza da yardımcı olabilir. İdeal olarak, acil durum fonunuzun tek bir gelirle yaşamaya başladığınızda altı ila dokuz ay boyunca masraflarınızı karşılamaya yetmelidir. Ayrıca hazırlanmanıza yardımcı olması için yaşam giderlerinizden neleri kesebileceğiniz konusunda bazı zor kararlar vermeniz gerekebilir.

2. Yeni Bir Bütçe Belirleyin

Yeni aylık bütçenizi belirlemek, gerekli önlemleri almanıza yardımcı olabilir. Ne kadar geliriniz var neye ne kadar harcıyorsunuz görmenizi sağlar. Günlük ihtiyaçlarınızın ötesinde, birikim planınızı bütçenize dahil etmek de önemli. 

 

3. Maliyetlerinizi Azaltın

Tüm aylık harcamalarınızın bir listesini yazın, onsuz yapabileceğiniz her şeyi daire içine alın ve kesmeye başlayın. Durumunuza bağlı olarak, spor salonu üyeliklerini ikinci bir araba satmaya veya daha ucuz konutlara taşınmaya kadar her şey anlamına gelebilir. Bu süreçler aylar sürebilir, bu yüzden başlamak için beklemeyin.

 

4. Borçlarınızı Kapatın

Bir kredi kartı, araba veya öğrenci kredisi üzerindeki yüksek faizli borç, bütçeyi bozabilir ve genellikle tek bir gelirle geçiminizi imkânsız hale getirir. İleriye dönük daha az borcunuz olacağı anlamına geliyorsa, zaman çizelgenizi geri çekme olasılığına açık olun. Hâlâ iki gelirli bir hane halkındayken borcunuzu ödemenizin   ne kadar süreceğini hesaplayın. 3. adımda yaptığınız kesintiler sayesinde biriktirdiğiniz ekstra parayı hesaba kattığınızdan emin olun.

 

5. Para Değil Zaman Harcayın

Çocuklarınızla yapacağınız aktivitelere veya kendinize zaman ayırmak için daha fazla zaman olacaktır. Temizlik, bahçe işleri veya bebek bakımı için yardım alıyorsanız veya kimsenin yemek pişirmeye vakti olmadığı için öğle veya akşam yemeği için paket servisine güvendiyseniz, tüm bunlara artık gerek kalmayabilir. Ancak birçok insan, iş dünyasından tamamen kopmak istemeyecektir. Gelecekte iş gücüne geri dönmeyi planlıyorsanız, profesyonel olarak bağlı kalmak akıllıca olacaktır. Ağınızla iletişimde kalın: Az miktarda serbest çalışma veya danışmanlık işi, kapınızı çalabilir.

 

6. Finansmanınızı Nasıl Yöneteceğinize Karar Verin

Bazı aileler, kimin daha fazla vakti varsa parayla ilgili meseleleri halletmesi gerektiğine karar verirken, diğerleri her iki eşin de dahil olmasını tercih eder. Bu sürecin bir parçası olarak banka hesaplarınızı gözden geçirmek isteyeceksiniz. Bazı çiftler ortak hesap  tutuyor ve diğerleri kolay transferler için birbirine bağlı iki hesaba sahip olarak hesaplarını takip etmenin daha kolay olduğunu düşünüyor. Ailenizin gelirinden tasarruf etmeye devam etmek çok akıllıca.

 

Bu 6 adımı izledikten sonra, finansal geleceğinizin neye benzeyebileceğine dair çok daha iyi bir resme sahip olacaksınız. Unutmayın: Tek bir gelirle yaşamaya geçiş korkutucu olsa da hazırlık ve stratejik bir planla ile nelerin mümkün olabileceğine şaşırabilirsiniz.

Harcamalarınızı Nasıl Takip Edebilirsiniz? Harcamalarınızı Nasıl Takip Edebilirsiniz?

 

 

Etiketler Tasarruf Bütçe Gelir
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store