"Parayı Sevmek Gerek"

Her Cumartesi A Haber ekranların Para Durumu ile kişisel finans hayatınızı geliştirmek için karşınıza çıkan Özlem Denizmen’in bu hafta konuğu bilinçaltı uzmanı Seda Diker’di. “Aslında Ayrılık da Yoktur” isimli kitabıyla ilgi gören Diker, Özlem Denizmen ile bilinçaltımızı para konusunda nasıl temizleyebileceğimizle ilgili eşsiz bilgiler...

Her Cumartesi A Haber ekranların Para Durumu ile kişisel finans hayatınızı geliştirmek için karşınıza çıkan Özlem Denizmen’in bu hafta konuğu bilinçaltı uzmanı Seda Diker’di. “Aslında Ayrılık da Yoktur” isimli kitabıyla ilgi gören Diker, Özlem Denizmen ile bilinçaltımızı para konusunda nasıl temizleyebileceğimizle ilgili eşsiz bilgiler paylaştı.

Bireyin Para Karekteri

Diker’e göre birey parayı bir sevgiliyi sever gibi sevmeli. Verebileceğinden fazlasını istememeli, çok sahiplenmemeli ve kıskanmamalı. Sevgili nasıl gidiyorsa, para da gidebilir. Parayı abartmadan sevmek gerek.

Para karakterimiz 0-5 yaş arasında aile ve çevrenin etkisiyle şekilleniyor. 20-22 yaşlarında ise bu belirtiler kendilerini açık bir şekilde ortaya koymaya başlıyor. Diker para karakterinin yarıdan fazlasının sonradan edinildiğini, genetiğin payının daha az olduğunu belirtiyor.

Para karakterini oluşturan önemli etkenlerden biri de televizyon ve sinema. Özellikle bu tip medya kanallarında zenginliğin kötü, yokluk ve fakirliğin daha erdemli bir şey gibi gösterilmesi de bireyin ve sonuçta toplumun para ile olan ilişkisini şekillendiriyor.

Bireyin para ile ilişkisinin en önemli aşamalarından biri de borç. Seda Diker, borçlu insanın hayatının kontrolünü başka birisi ile paylaştığı için borç korkusunun çok yoğun olduğunun altını çiziyor. Borcun kapanması, bireyin hayatının kontrolünü tamamen yine eline alması demek.

Korkulardan Arınmanın Yolu: Topraklama

Seda Diker, para ile ilgili korkularımızdan arınmamız için “topraklama” adını verdiği bir metodun kullanılmasını tavsiye ediyor. Para ile korkularınızı samimi bir şekilde, içinizden geldiği gibi bir kâğıda yazın. Bu duygular kâğıda yansıdıkça insan, rahatlıyor ve bilinçaltı temizleniyor. Ardından insanın umutlu olma süreci başlıyor. Yeni yazdıkları ise daha umutlu ve planlı. Uzun vadede neler yapmak istediğini kaleme alıyor ve nasıl yapabileceğini düşünmeye başlıyor.

Özlem Denizmen’in Seda Diker’i konuk ettiği Para Durumu’nun tamamını buradan izleyebilirsiniz:

Etiketler Para Yönetimi
Yorumlar
Kalan Karakter 800