Param yok diyenler ne yapmalı?

Az parayı yönetmek büyük şirketleri yönetmek kadar önemlidir. Çok parası olmayanlar bu ayın başında ne yapmalı?

Parayı yönetmekten bahsedildiğinde aklınıza eğer çok parayı yönetmek geliyorsa biraz yanılıyorsunuz. Para Durumu olarak biz hem çok parası olanları hem de param yok diyenleri düşünen içerikler üretiyoruz. Parayı yönetmenin azı çoğu olmaz. Bir geliriniz varsa bunu yönetmelisiniz. Eğer bir geliriniz yoksa da bir gelir kalemi oluşturmak için dikkatinizi o yönde toplamalısınız.

DEĞİŞTİRMENİZ GEREKEN ALIŞKANLIK 

Öncelikli olarak az geliri olanların ay sonu daha huzurlu olması için bir çalışma yapalım. İlk olarak bir bütçe hazırlayın. Aklınızda bazı şeyleri netleştirdiğinizi ve bütçe yazma alışkanlığınız olmadığını tahmin edebiliyoruz. Bunu değiştirmelisiniz.

ARTAN PARA YATIRIM YA DA BİRİKİME

Bütçede gelirinizi bir tarafa yazın ve diğer tarafa da faturalardan, kredi kartlarına kadar tüm harcamalarınız yazın. Gelir toplamınız ve gider toplamınız arasında kıyaslama yaptığınızda paranız artıyorsa öncelikli bu parayı hemen birikim ya da yatırım hesabına koyun. Vadeli hesap yerine vadesiz hesapta duran para durduğu yerde değerlenmek yerine zarar ediyordur. Bu nedenle artan paranızı hemen yatırım ya da birikime aktarın.

PARA YETMİYORSA GİDERLERE BAKIN 

Eğer paranız artmıyorsa ya da yetmiyorsa ve gelirinizi arttırmak da şu an mümkün görünmüyorsa hemen giderler kısmına bakıyoruz.

En kolay tasarruf yapılabilen kısımları değerlendirmeye almanızda fayda var. Faturaların belli bir kısmı ihtiyaç olduğundan burada yapabileceğiniz tasarruf sınırlı görünebilir ama öyle bakmayın. Her faturadan 15-20 lira tasarruf yapabilseniz ve bu 12 ay boyunca sürebilirse yıllık 1200 liraya yakın tasarruf yapabilirsiniz.

HARCAMADA SONSUZ DÖNGÜYE GİRMEYİN

İkinci yapmanız gereken ise kredi kartlarınızı dengelemek. Maaşınızın çok çok üstünde bir limite sahip kredi kartınız olduğunda kendinizi iyi hissettiğinizi tahmin edebiliyoruz. Ama bu kredi kartının ekstresinin de yüksek olacağı manasına gelebilir. Üstelik o ekstrenin asgari ödeme tutarı da ciddi bir boyutta olabilir.

Bir de 3-4 kredi kartınız olduğunu düşünürsek, tüm geliriniz kredi kartını ödemeye gider, geri kalan ayda harcamalarınızı oradan yaparsınız ve bu sonsuz bir döngüye dönüşür. Buna acilen bir son vermeli ve bütçenize uygun bir hayat yaşamalısınız. Sizin olmayan bir parayı harcamak yerine öncelikle istek mi ihtiyaç mı sorusunu kendinize sorup isteklerinizi bir süreliğine ertelemeli ya da o istekler için para biriktirme yoluna gitmelisiniz.

Bütçe düzenlemek bir süreç değil modern hayatın bir gerekliliğidir, o nedenle gelir ve giderlerinizi her ayın başında bir yere yazıp, buna uygun bir hayat sürdürün. Birkaç ay içinde ekonominizdeki düzelmeyi fark edeceksiniz.

Süpermen bile ek iş yapıyor! Siz de yeteneklerinizle para kazanın...Herkesin kendine has, özel bir yeteneği vardır. Belki farkındasınız ve bu yeteneğinizle etrafınızdan takdir topluyorsunuz, belki henüz farkında bile değilsiniz...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store