Netflix, İkonik Roald Dahl Story Company'yi Satın Aldı

Netflix, İngiliz yazar Roald Dahl’ın karakterlerinin ve hikayelerinin haklarının sahibi Roald Dahl Story Co.'yu satın aldığını duyurdu.

  • Netflix, İngiliz yazar Roald Dahl’ın karakterlerinin ve hikayelerinin haklarının sahibi Roald Dahl Story Co.'yu satın aldığını duyurdu.
  • Hareket, Netflix'in "Charlie’nin Çikolata Fabrikası", "Matilda" ve "İyi Kalpli Koca Adam" da dahil olmak üzere Dahl'ın eserlerine dayanan yeni animasyon yapımlarından oluşan bir liste oluşturmak için bir anlaşma imzalamasından üç yıl sonra geldi.
  • Dahl, Britanya'nın en ünlü yazarlarından biri olsa da eserlerine, antisemitik görüşleriyle ilgili endişeler nedeniyle son zamanlarda farklı bir gözden bakılmaya başlandı.

LONDRA — Netflix, “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” ve “Matilda” gibi çalışmalarıyla tanınan sevilen çocuk yazarı Roald Dahl'ın tüm kataloğunu satın aldı.

ABD video akış devi yaptığı açıklamada, İngiliz romancının karakterlerinin ve hikayelerinin haklarını yöneten Roald Dahl Story Co.'yu satın aldığını duyurdu. Finansal şartlar ise açıklanmadı.

Netflix, "Roald Dahl Story Company (RDSC) ve Netflix'in dünyanın en sevilen hikayelerinden bazılarını mevcut ve gelecekteki hayranlara yaratıcı yeni yollarla getirmek için güçlerini birleştirdiğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz" şeklinde bir tweet attı. “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” kitabına atıfta bulunarak içinde Netflix yazan altın bir biletin açıldığı bir video da paylaştı.

Hareket, Netflix'in "Charlie’nin Çikolata Fabrikası", "Matilda" ve "İyi Kalpli Koca Adam" da dahil olmak üzere Dahl'ın eserlerine dayanan yeni animasyon yapımlarından oluşan bir liste oluşturmak için bir anlaşma imzalamasından üç yıl sonra geldi.

​​Dahl'ın yapıtlarından bazıları, aralarında Gene Wilder'ın oynadığı 1971 yapımı “Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası” ve 2009 yapımı “Yaman Tilki” de dahil olmak üzere, şimdiden dünyaca beğeni toplayan filmlere uyarlandı. Johnny Depp'in oynadığı klasik filmin yeniden yapımı olan “Charlie’nin Çikolata Fabrikası”, 475 milyon dolar hasılat elde ederek büyük bir gişe başarısı elde etti.

Halihazırda “Charlie’nin Çikolata Fabrikası”na dayanan bir dizi ve “Matilda Müzikali”nin uyarlaması üzerinde çalışan Netflix, “bu projeler gözlerimizi çok daha iddialı bir girişime açtı. Animasyon ve canlı aksiyon filmleri ve TV, yayıncılık, oyunlar, sürükleyici deneyimler, canlı tiyatro, tüketici ürünleri ve daha fazlasını içeren benzersiz bir evrenin yaratılması. 

Netflix eş CEO'su Ted Sarandos ve Roald Dahl'ın torunu ve Roald Dahl Story Co.'nun genel müdürü Luke Kelly ortak bir açıklamada bulundu. "Roald Dahl'ın kitapları 63 dile çevrildi ve dünya çapında 300 milyondan fazla sattı; Matilda, İyi Kalpli Koca Adam, Yaman Tilki, Willy Wonka ve Bay ve Bayan Kıl gibi karakterler nesiller boyu çocukları ve yetişkinleri mutlu etti."

“Bu hikayeler ve gençlerin gücüne ve gerçekleştirebilecekleri şeylere dair mesajları, hiç bu kadar anlamlı olmamıştı.”

"Bu zamansız hikayeleri yeni formatlarda daha fazla izleyiciye sunarken, onların benzersiz ruhlarını ve evrensel sürpriz ve nezaket temalarını sürdürmeye ve aynı zamanda bu karışıma biraz taze ruh katmaya da kararlıyız."

Satın alma, eski medya şirketlerine karşı liderliğini sürdürmek amacıyla orijinal içeriğe ve fikri mülkiyete büyük yatırımlar yapan Netflix için en büyük içerik satın alımlarından birini işaret ediyor.

Disney, Disney+ yayın hizmetine abone olan 116 milyon kişiyle zorlu bir rakip olduğunu kanıtladı. AT&T'nin HBO Max'i haziran sonu itibariyle dünya çapında 67 milyon aboneye ulaştı. Netflix, dünya çapında 209 milyondan fazla ücretli üyeyle en büyük oyuncu olmaya devam ediyor.

Dahl, Britanya'nın en ünlü yazarlarından biri olsa da eserlerine, antisemitik görüşleriyle ilgili endişeler nedeniyle son zamanlarda farklı bir gözden bakılmaya başlandı. 1990'da ölen Dahl, bazı karakterlerinin kadın düşmanı ve ırkçı tasvirleri nedeniyle de eleştirildi. 

2018'de Birleşik Krallık Kraliyet Darphanesi, antisemitizmle olan ilişkisi nedeniyle Dahl'ın hayatını bir hatıra parasıyla kutlama planlarını reddetti.

Geçen yıl, Roald Dahl Story Co., yazarın Yahudi karşıtı açıklamalarıyla ilgili bir özür yayınladı.

Şirket o zaman, “Bu önyargılı açıklamalar bizim için anlaşılmaz ve bildiğimiz adamla ve Roald Dahl'ın hikayelerinin kalbinde olan nesiller boyu gençleri olumlu yönde etkileyen değerlerle belirgin bir tezat oluşturuyor” dedi.

Roald Dahl'ın en iyi ve en kötü zamanında yaptığı gibi, bize kelimelerin kalıcı etkisini hatırlatmaya yardımcı olabileceğini umuyoruz."

Kaynak: https://www.cnbc.com/2021/09/22/netflix-buys-roald-dahl-catalog.html 

Beynimize Yeni Nöronlar Oluşturması İçin Nasıl Yardımcı Olabiliriz? Nörobilimci Sandrine, yetişkin insanların yeni nöronlar yetiştirip yetiştiremeyeceklerini sorguluyor. Sandrine Thuret, beynimize yeni nöronlar oluşturması için nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatıyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store