Merkez Bankası Faiz Kararı Nedir, Ne Kadar?

Milyonlarca vatandaş piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararına kilitlendi. Yatırımcının nasıl bir yol izleyeceğini belirleyen Merkez Bankası faiz kararı, gündemde en çok aratılan başlıklar arasında yerini aldı.

Milyonlarca vatandaş piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararına kilitlendi. Yatırımcının nasıl bir yol izleyeceğini belirleyen Merkez Bankası faiz kararı, gündemde en çok aratılan başlıklar arasında yerini aldı.  Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Para Politikası Kurulu toplantısı ardından faiz oranını açıklamasıyla birlikte Merkez Bankası faiz kararı nedir? Merkez Bankası faiz oranları, Merkez Bankası faiz kararı ne kadar? Gibi sorular araştırılmaya başlandı. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Merkez Bankası, ekonomideki son likidite kaynağı olarak piyasalarda bankalara ödünç para vermekte veya bankalardan ödünç para alabilmektedir. Merkez Bankası, faiz oranlarını piyasaları etkilemek amacıyla belirlemektedir. Para Politikası Kurulunun faiz kararları, önceden ilan edilmiş bir takvim çerçevesinde yapılan toplantılarında alınmaktadır. Para Politikası Kurulu toplantılarında faiz oranlarına ilişkin olarak alınan kararlar, gerekçeleri ile birlikte, toplantı ile aynı gün saat 14.00'da Merkez Bankası Genel Ağ sayfasından açıklanmaktadır.

1 Haziran 2018 tarihinden itibaren bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası politika faizi olmuş, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla-/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine ve Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borçlanma faiz oranının yüzde 0 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. 22 Ekim 2020 tarihinde ise para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe gidilerek Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası (TCMB), herkesin merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Bugün yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında bankadan yapılan açıklamada, politika faizinin yüzde 19’dan yüzde 18’e indirildiğini açıkladı. Böylelikle Merkez Bankası son faiz indirimini 22 Mayıs 2020 tarihinde yapmıştı. O toplantıda yarım puan indirim yapan Merkez, faizi yüzde 8,25'e çekmişti. Böylece Merkez Bankası, 16 ay sonra ilk kez faizde indirime gitmiş oldu.

Yükselen Dolar 'Carry Trade' Cazibesini Azaltıyor Mu? Carry Trade Nedir? Gelişmekte olan ülkelere yönelik favori yatırım taktiklerinden biri olan 'Carry Trade' güçlenen dolarla cazibesini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya mı? Peki Carry Trade nedir?

 

Etiketler Merkez Bankası Faiz
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store