Kadınların kaçınması gereken 3 finansal hata

Belli davranış kalıpları, kadınların iş hayatından erkeklerin gerisinde kalmasına neden oluyor.

Kariyeri stratejik biçimde yönetememek

Kadınların işgücüne katılım oranı her geçen gün artsa da kadınlar erkeklerden hâlâ daha az kazanıyor.

Araştırmalar, kadınların maaş zammı talep etme konusunda çekingen davrandıklarını gösteriyor.

Bununla birlikte kadınlar, tüm kriterleri karşılamadıkları müddetçe iş başvurusunda bulunmuyorlar. Erkeklerin ise işe başvuruda kriterlerin yüzde 60'ını tamamlaması yeterli oluyor.

İki cinsiyet arası davranışlardaki farklılıkları kadınların görece düşük güven seviyesi ile açıklanıyor.

İş hayatında iddialı davranan erkekler avcı olarak görülürken, kadınlar saldırgan olarak nitelendiriliyor. Negatif kalıplara sokulmamak adına kadınların çekingen davranışları iş hayatında geri planda kalmalarına neden oluyor.

Finansal kontrolü eşe bırakmak

Eşler günlük finansal kararlarını birlikte alırken genelde son karar vericiler erkekler oluyor. Aile finansallarını yönetme konusunda güven eksikliği olan kadınlar, paralarının yönetimini erkeklere bırakıyor.

Boşanma sonrası tek başına kalan kadın finansal açıdan ayakları üzerinde durmakta zorluk çekiyor.

Para hakkında konuşmamak

Araştırmalar, kadınların eşleriyle para ile ilgili konuşmaktan çekindiklerini gösteriyor. Fakat iki taraf arasındaki bu sessizlik ileride daha büyük problemlere yol açabiliyor.

Para ile ilgili konularda bir an önce konuşmaya başlayın. Finansal güvenliğinizin, sevdiklerinizle olan dürüst iletişime bağlı olduğunu unutmayın.

İş dünyasında kadınlar 5 alanda daha üstün!BI Norwegian Business School'daki Liderlik ve Örgütsel Davranış bölümü, 3000 yöneticiyi inceledi ve iş dünyasındaki kadın ve erkekleri karşılaştırdı.

 


 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store