Kaçınmanız gereken 20 büyük parasal hata

30’lu ve 20'li yaşlarınızda genel olarak yaşıtlarınızın yaptığı yaygın para hatalarından kaçınabilirseniz, finansal hayatınızın geri kalanına başarıyla devam edersiniz. İşte 30’lu ve 20'li yaşlarda en çok yapılan parasal hatalar!

WARREN BUFFETT'I DİNLEYİN!
WARREN BUFFETT'I DİNLEYİN!

Warren Buffett “1. Kural: Asla para kaybetmeyin. 2. Kural: 1. Kuralı asla unutmayın.” der. Bu tavsiyeyi her alanında uygulayabilirsiniz. 

Finansal açıdan 30’lu yaşlarınız hayatınızın en kritik on yılıdır. 20’li yaşları geri bıraktınız ancak gelecekte finansal durumunuzu kökten iyileştirebilecek finansal strateji türlerini uygulayacak kadar da gençsiniz.

Bu hataların çoğunluğunu yapmazsanız, mali durumunuz her geçen yıl gözle görülür şekilde iyileşecektir.

KREDİ KARTLARINI YANLIŞ KULLANMAYIN!

20'li yaşlarınızda kötü kredi kartı kullanım alışkanlığı edindiyseniz, bu tuzaktan çıkmak biraz zor olabilir. Gelirinizin karşılayamayacağı şeyleri ödemek için kart kullanmaya alışmış olabilirsiniz. Ama artık bu alışkanlığı kırmanın zamanı geldi. Kredi kartlarını doğru kullanmaya ne kadar erken başlarsanız hayat size o kadar iyi davranmaya başlar.

FARKLI FİNANSAL HAYATLAR

Bir ilişkinin her yönünde olduğu gibi, siz ve sevgiliniz, eşiniz konu para olduğunda da aynı sayfada olmalısınız. İkiniz de aynı finansal amaç için çalışıyorsanız, çabanızı ikiye katlar ve oraya daha hızlı ulaşırsınız.

Forbes yazarı Ginger Dean, "Yılda bir kez oturup finansal yelpazede nerede olduğunuzu görmek ve gelecek planlarını tartışmak iyi bir fikir olabilir." tavsiyesinde bulunuyor.

Büyük finansal hedefler belirlemek için yıllık toplantı yapın. Ancak, özellikle finansal planınız raydan çıkmak üzereyken, yol boyunca düzenli olarak stratejiler ve taktikler geliştirmelisiniz.

KREDİ KARTLARINA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISIYLA BAKIN!
KREDİ KARTLARINA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISIYLA BAKIN!

Her ay kredi kartı ekstrenizin tamamını, tamamını ödeyemiyorsanız asgari tutarın mümkün olduğunca fazlasını ödeyin. Asgari tutarı ödeyerek borç sarmalından çıkamazsınız. Kredi kartınızın limit, son ödeme tarihleri size uygun mu? Kartınızın son ödeme tarihi ay sonuysa ve siz ay başında maaş aldığınız için kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız bunu bankanızla konuşun. Kredi kartınızın son ödeme tarihini yeniden belirleyin. Limitiniz kadar zengin olmadığınızın farkında olun. Limitiniz, gelirinize, borç ödeme alışkanlıklarınıza uygun değilse ve yakın zamanda kredi kartınızından taksitle büyük tutarlı bir alışveriş (mobilya, elektronik…) yapmayacaksanız bunu da değiştirebilirsiniz.

ÖDEYEMEYECEĞİNİZ BİR EV SATIN ALMAK

Ev alıyorsanız gelirinizin en fazla yüzde 40’ı kadar borçlanmalısınız ki, öderken zorlanmayın. 

Ancak şöyle bir durum var. Satın aldığınız ev ne kadar pahalıysa, diğer birçok masraf da o kadar yüksek olacaktır. 

ÖDEYEMEYECEĞİNİZ BİR ARABA SATIN ALMAK

Araba alırken sadece fiyatını düşünerek satın almaya karar vermeyin. Masraflar arabayı aldıktan sonra başlıyor. Hesaplayın, duruma göre karar verin. ‘’Ben bu arabayı ortalama dört sene sonra satarım.’’ diye düşünün. Bu arada Türkiye’de araç değiştirmeyi seviyoruz, genel olarak 1.5 senede araç değişimi yapılıyor. Araba peşinatı için kredi çekmeyin veya eş dosttan borç almayın. Daha sonra hem bu borcu hem de taşıt kredisini ödemek bütçenizi zorlayabilir. 

ÖDEYEMECEĞİNİZ BİR KREDİ ÇEKMEK
ÖDEYEMECEĞİNİZ BİR KREDİ ÇEKMEK

Kredi çekmenin zararları şunlar olabilir:

Faiz ödemek: Kredi çektiğinizde, geri ödemek zorunda olduğunuz ana para miktarına ek olarak faiz ödemek zorunda kalırsınız. Faiz ödemeleri zamanla birikir ve kredi borcunuzun daha yüksek bir tutara ulaşmasına neden olabilir.
Borç batağına düşme riski: Eğer kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapamazsanız, ödeme güçlükleriyle karşılaşabilirsiniz ve borç batağına düşebilirsiniz. Bu durum, borcunuzu ödemekte zorlandığınızda bile faiz ödemeniz gerektiği anlamına gelir, böylece borcunuz daha da artar.
Kredi notunuzun düşmesi: Kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapmadığınızda, kredi notunuz düşer. Bu, gelecekte kredi almak istediğinizde daha yüksek faiz oranları veya daha sınırlı kredi imkanlarıyla karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.
Kısıtlı bütçe: Kredi ödemeleriniz bütçenizi kısıtlayabilir. Kredi geri ödeme planınız, diğer ödemelerinizi yapmanıza engel olabilir ve ekonomik sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir.
Krediye bağımlılık: Krediye başvurma alışkanlığı edinmek, sürekli olarak krediye ihtiyaç duymak anlamına gelebilir. Bu durum, gelecekteki finansal hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştırabilir ve borçlarınızı azaltmanızı engelleyebilir.

GELİRİNİZDEN FAZLA HARCAMAK

Herkesin bir harcama zaafı vardır. Sizinki hangisi? Örnek: Abur cubur, dışarıda yeme içme, kıyafet, ayakkabı, elektronik, oyun… Bütçenizde giderlerinize uygun limit koyun. Dışarı çıkınca veya alışveriş sitesine girdiğinizde bir şeyler satın almadan önce kendi kendinize ‘İstek mi ihtiyaç mı?’ diye sorun. Anlık bir heves finansal hedeflerinizin önüne geçmemeli.  

HARCAMACI ARKADAŞLAR

En çok vakit geçirdiğimiz beş kişinin ortalaması oluyoruz. Arkadaşlarımız kültürel, sosyal ve birçok anlamda bizi etkiliyor. Eğer harcamacı bir arkadaş grubundaysanız, siz de onlarla olabilmek için bütçenize uygun olmayan harcamalar yapabilirsiniz. Bu durumda samimiyetle konuşun. Yemeğe gideceğiniz pahalı restoran yerine daha samimi etkinlikler önerin ve yakın çevrenize tasarruflu arkadaşlar dahil edin.

YETERİNCE YATIRIM YAPMAMAK
YETERİNCE YATIRIM YAPMAMAK

Bütçe yaptınız, harcamalarını yönettiniz. Bir de paranızın çalışması lazım. Hayatımızda enflasyon gerçeği var. Biriktirdiğiniz parayı yatırımla değerlendirin. Altın, döviz, hisse senedi, gayrimenkul. Bankacınıza danışarak uygun yatırım çeşitlerinden oluşan sepet yapabilirsiniz.

RİSK SEVMEMEK

Bütçe yaptınız, harcamalarını yönettiniz. Bir de paranızın çalışması lazım. Hayatımızda enflasyon gerçeği var. Biriktirdiğiniz parayı yatırımla değerlendirin. Altın, döviz, hisse senedi, gayrimenkul. Bankacınıza danışarak uygun yatırım çeşitlerinden oluşan sepet yapabilirsiniz. 

EMEKLİLİK PLANI YAPMAMAK

İleriki yıllarınızı güvence altına almaya erkenden başlayın. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne geçin. Siz çalışırken paranız da çalışsın. En az 10 yıl ödeme ile 56 yaşınızı tamamladığınızda bu paranın ister tamamını alırsınız, ister aylık maaş olarak kullanırsınız.

ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ PLANLAMAMAK
ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ PLANLAMAMAK

Çocuklar gerçekten çok hızlı büyüyorlar ve büyüdükçe harcamalar da büyüyor. Emeklilik için para biriktirmeye çok benzer şekilde onların eğitim hayatını güvenceye almak için de planlamalar yapın.

BÜTÇE OLUŞTURUN

Bütçe oluşturmaya başlamanın en iyi yolu, harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirmek olacak. Yeni aya girdiğimizde, ay boyunca satın aldığınız her şeyin listesini çıkarın. Makbuzları restoranlar, marketler ve kişisel bakım gibi kategorilere ayırın. Ay sonunda paranızın nereye gittiğini net bir şekilde görebileceksiniz.

BİRİKİMLERİNİZİ OTOMOTİKLEŞTİRİN

Bu biriktirmenin en kolay ve en etkili yolu. Birikimlerinizi otomatikleştirmek ister aylık ister haftalık veya günlük olsun, düzenli aralıklarla biriktirmeniz gereken bir işleminiz olduğu anlamına gelir.

24 SAAT KURALINI KULLAN
24 SAAT KURALINI KULLAN

Kendi kendinize dayatılan 24 saat kuralıyla, pahalı veya gereksiz ürünleri anında satın almaktan kaçının. Gerekli olmayan herhangi bir ürün için satın almadan önce 24 saat bekleyin.

EMEKLİLİĞİNİZ İÇİN MÜMKÜN OLDUĞUNCA ERKEN BİRİKİM YAPAMYA BAŞLAYIN.

Çok az insan sadece maaşlarıyla zengin olur. Zenginliği yaratan bileşik faizin mucizesidir veya faizinizden uzun yıllar boyunca faiz kazanmanızdır.

PERVASIZCA HARCAMA

Kendinizi fazla harcama yapmaktan alıkoyamıyorsanız yalnız değilsiniz. Kredi kartlarıyla fazla harcama yapmak kolay, şimdi satın al, sonra öde, alışveriş kredisi  gibi birçok ödeme seçeneği var. Bunların hepsi cazip gelse de, artan borçları ve düşen kredi notunu beraberinde getiriyor. 

SEBEPSİZ ALIŞVERİŞ
SEBEPSİZ ALIŞVERİŞ

Çoğu için alışverişin amacı, bir ihtiyacı veya isteği karşılayan bir ürünü satın almaktır. Aklınızda bir istek veya ihtiyaç olmadan mağazaya gittiğinizi veya internette gezindiğinizi fark ederseniz, bu bir harcama sorununa işaret edebilir.

Sadece bir ürünü satın alma heyecanı için para harcamak alışveriş yapmak için yeterince iyi bir neden değildir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800