İsviçre Asgari Ücret 2023

Türk vatandaşların en çok yaşadığı ülkelerden olan İsviçre’nin 2023 asgari ücreti en çok aranan konular arasında… Peki İsviçre’de asgari ücret ne kadar? 2023 İsviçre’de asgari ücret kaç frank? İsviçre’de saatlik asgari ücret ne kadar?

Ekonomik refah düzeyi en yüksek ülkelerden olan İsviçre en çok araştırılan ülkeler arasında yer alıyor. Bunun sebeplerinden biri ise asgari ücretin de yüksek tutarlarda olmasıdır. İsviçre'de 2023 yılında asgari ücret ne kadar? İsviçrede saatlik asgari ücret ne kadar gibi soruların yanıtına haberimizde yer verdik.

İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İsviçre’de para birimi olarak Frank kullanılmaktadır. Frank kısaltması ise CHF şeklinde yazılmaktadır. 2023 yılında İsviçre’de asgari ücret 4.160 CHF’dir.

İsviçre, Avrupa Birliği üyeliğine tercih eden dört ülkeden biridir ve ülkenin resmi para birimi İsviçre Frankı'dır (CHF). İsviçre'de ulusal bir asgari ücret uygulaması olmamakla birlikte, bazı İsviçre kantonları kendi asgari ücret düzenlemelerini yapmaktadır. 2023 yılı itibariyle İsviçre'deki asgari ücret 4.000 CHF veya 3.994,55 Euro'dur ve saatlik olarak 22 CHF veya 21,65 EUR olarak belirlenmiştir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), İsviçre'de yıllık maaşın 60.000 CHF ile dünya genelinde en yüksek seviyede olduğunu belirtmiştir. Bununla birlikte, ülkede genellikle asgari ücretin üzerinde maaşlar verilmekte ve asgari ücret karşılığı çalışan sayısı oldukça düşüktür.

İsviçre’de Asgari Ücret Kaç TL?

İsviçre’de 4.160 CHF olan asgari ücretin Türk Lirası olarak karşılığı hesaplandığında, standartların üstünde rakamlar ortaya çıkıyor. İsviçre asgari ücreti Türk Lirası olarak hesaplandığında ortalama 83.907,20 TL  oluyor.

İsviçre’de Asgari Ücret Kaç Euro?

İsviçre asgari ücretinin Euro ciinsinden hesapladığımızda pek çok Avrupa ülkesinin üzerinde bir tutar ortaya çıkıyor. İsviçre asgari ücretinin Euro karşılığı 4.160 Euro olarak hesaplanmaktadır

İsviçre’de Asgari Ücret Kaç Dolar?

İsviçre asgari ücretinin Türk Lirası olarak hesapladığımızda çok yüksek rakamlara ulaştığımızı söylemiştik. Peki İsviçre asgari ücreti kaç dolar ediyor? CHF/Dolar kuruna göre hesaplandığında, İsviçre asgari ücreti ortalama 4.451,20 dolar olarak hesaplanmaktadır.

İsviçre’de Saatlik Asgari Ücret?

2023’te İsviçre’de açıklanan asgari ücretin 4.160 Frank olduğunu belirtmiştik. İsviçre’de saatlik çalışma ücreti ise 23 CHF  olarak ele alınmaktadır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800