'Hiç birikimim yok' diyenler! İşte yapmanız gerekenler

Birikiminiz yoksa hayat stresli olabilir. Maddi bir aciliyet durumunda, ilk düşünceniz 'Hiç birikimim yok ' ise doğru yerdesiniz! Hiç birikiminizin olmaması gibi stresli duygular yaşıyorsanız, sağlam finansal gelecek inşa etmenin vakti gelmiş demektir.

Birikiminiz yoksa hayat stresli olabilir. Maddi bir aciliyet durumunda, ilk düşünceniz 'Hiç birikimim yok ' ise doğru yerdesiniz! Hiç birikiminizin olmaması gibi stresli duygular yaşıyorsanız, sağlam finansal gelecek inşa etmenin vakti gelmiş demektir. 

Geçmişteki finansal hatalarınız yüzünden kendinizi üzmeyin. Bunun yerine, ilerlemeye ve finansal durumunuzu kontrol altına almaya odaklanın. Finansal geleceğinizi nasıl inşa edeceğinize dair bilgi edinerek başlayın.

1. Nerede durduğunuzu görün

Finansal geleceğinizi iyileştirmek için çalışmak istemeniz, doğru yönde atılmış büyük bir adım. Artık finansal durumunuzu kontrol altına almaya hazır olduğunuza göre finansal hayatınıza daha yakından bakmanın zamanı geldi

Mevcut finansal durumunuzu daha iyi anlamak için net değerinizi hesaplamanız çok önemli. İlk önce sahip olduğunuz borçlara bakın. Tüm borçlarınızı tek bir yerde görmeniz önemli. Ardından varlıklarınızı toplayın ve varlıklarınızdan borçlarınızı çıkarın.

Nerede durduğunuzu keşfetmek sizi şaşırtabilir. Net değeriniz negatifse, sorun değil. Birçok insan, negatif bir net değerden başarılı bir finansal gelecek inşa etmeye başlar.

Nereden başlarsanız başlayın, finansal geleceğiniz hakkında gerçekçi olmak iyidir. 0'dan başlıyorsanız veya negatif bir net değere sahipseniz, bunu bir gecede temizlemeyi beklememelisiniz. Aslında, daha iyi bir finansal gelecek inşa etmek uzun bir yol olabilir. Ancak bu sürece ne kadar erken başlarsanız, hedefinize o kadar hızlı ulaşırsınız.

2. Yaşam tarzınızı değerlendirin

Durduğunuz yere daha yakından baktıktan sonra, bu noktaya nasıl geldiğinizi anlamanız gerekir.

Finansal durumunuzu daha iyi anlamak için harcama alışkanlıklarını gözden geçirin. Gereğinden fazla mı harcama yapıyorsunuz?  İlk adımınız, gelirinizden fazlasını harcamamanızı sağlayacak bir plan oluşturmak olmalı. Yapmanız gerekenden fazlasını harcadığınızı fark ederseniz, yaşam kalitenizden ödün vermeden kısmanın yollarını arayın. Ne yazık ki, harcamalarınızda bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

3. Bütçe yapın

Finansal durumunuzu yoluna koymak için bütçe çok önemli. Bütçe yapmaya başlamak zor olabilir, ancak önemli. Neyse ki, bütçe yapmanın çeşitli yolları var. Sadece hangisinin sizin için en uygun olduğunu bulmanız gerekiyor. Başlarken sorun yaşıyorsanız, Moneye uygulamasına katılabilirsiniz. Moneye bu serüvende size yol gösterecek ve ne yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacak.

4. Acil durum fonu oluşturun

Acil durum fonu kaçınılmaz olarak yolunuza çıkacak olan durumlara karşı ilk finansal savunma hattınızdır. Yeni başlıyorsanız, bu sizin ilk önceliğiniz olmalı. 

Finansal durumunuzu kontrol ettikten sonra, acil durum fonunuzu en az 3 ila 6 aylık harcamalar için oluşturun. Tamamen finanse edilen bir acil durum fonunuz olduğunda, biraz daha rahat nefes alabileceksiniz. Hayat önünüze ne çıkarsa çıkarsın, finansal olarak hazırlıklı olacaksınız.

5. Borçlarınızı ödeyin

Borcunuz diğer finansal hedeflerinizi engelleyebilir. Uzun vadede para biriktirmek istiyorsanız, o zaman herhangi bir borç sizi sadece geride tutacaktır.

Daha iyi bir finansal gelecek inşa etmeye hazır olduğunuza göre, bu, borcunuzu ortadan kaldırın. Sizin için çalışan bir borç ödeme stratejisi bulmanız gerekecek. 

Borcunuzu ödedikten sonra, uzun vadeli hedefler için tasarruf etmek daha kolay olacak.

 

2021’in En Çok Merak EdilenleriGoogle, dünyada ve ülkeler bazında yükselen arama trendlerini açıkladı. İşte 2021’in en çok merak edilenleri:

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store