Finansal özgürlüğe Giden Yol

Hayatınızı kontrol altına almaya giden yol finansal özgürlüğünüzü elde etmenizden geçiyor. Bu, sizin “para” düşünmek yerine kendinize, işinize, evinize, sevdiklerinize odaklanabilmenizin de altın anahtarı

Hepimizin içinde bir yerlerde, taa yaşamamızın ilk başlarında annemizin bize gülümsemesi için onu memnun etmeye çalışmakla başlayan, “onaylanmaktan mutlu olma”  mekanizması yer alır. Sonra öğretmeni memnun etme, arkadaşları, patronu… Bu bizim farkında olmadan oluşturduğumuz “güven” alanımız olur.

Güvenden sonra ise “başarı” kavramı önem kazanır. Sporda, okulda, evde, işte… İçgüdüsel bir beklentidir başarılı olmak. Hatta bunun için hedeflediğimiz alanda başarılı olanların hikayelerini okur, gittikleri yolu izlemeye başlarız.

Ancak zaman içerisinde biz farkına bile varmadan hayatın yoğun temposu içerisinde adeta otomatik pilota bağlanırız. Yaptıklarımız, yediklerimiz, işimiz hatta harcamalarımız bile bir şekilde oluverir. Günlük işlerle ilgilenirken, büyük resmi göremez oluruz. 

Eğer sizin yaşamınız da bir güven arayışı ile başlayıp başarı motivasyonuyla devam ederken, farkına bile varamadığınız bir noktada otomatik pilota geçtiyse durup düşünmenin ve ipleri tekrar ele almanın vakti geldi demektir.


İlk adımınız kendinizi dinlemek olsun. Durun ve düşünün;

1-    Benim için başarı ne anlama geliyor?

2-    Ne için yaşıyorum?

3-    Hayattaki finansal hedeflerim neler?

4-    Beni hayatta mutlu eden şeyler neler?

5-    Finansal özgürlüğüm yukarıdaki maddelerden hangisini elde etmem anlamına geliyor?

Sürüden Ayrılın
Öncelikle diğer insanların yaptıklarını yapmaktan uzaklaşın, otomatik pilottan çıkın. Herkes sabah kahvesini bir kahve zincirinden alıyor diye siz de bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Yolunuzu Çizin
Finansal özgürlüğünüze giden yolu sizden iyi kimse bilemez. Borcunuz varsa borç kapama planıyla, birikiminiz varsa yatırıma yönlendirmeyle, hedefiniz varsa bunun planını yapmaya başlayabilirsiniz.

Unutmayın
Herkesin farklı hedefleri, mutluluk arayışları ya da finansal özgürlük anlayışı olabilir. Arkadaşınızın ya da kardeşinizin yaptığı şey ne ise, sizin doğrunuz da bulmak zorunda değil.

Hedefe Giden Yolda…
Bir başarı hikayesine bakarken sonucu görerek hayranlıkla bakıyor olabilirsiniz. Ancak o başarıya ulaşılana kadar yapılan fedakarlıkları da hayal edin. Hedefimize giden yolda bir takım fedakarlıklarda bulunmamız gerekebilir.

Sapmalara İzin Verin
Finansal özgürlüğünüze doğru ilerlerken bazı sapmalar yaşayabilirsiniz, bu çok doğal. Bunun moralinizi bozmasına izin vermeyip, böyle durumlarda ipleri bırakıp, tüm ektiklerinizi bir anda çöpe atmayın, yola, kaldığınız yerden devam etmeyi bilin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800